Trzęsienie ziemi o sile 6,3 st. w skali Richtera nawiedziło w sobotę nad ranem zachodnią Japonię - poinformowały amerykańskie służby geologiczne. Co najmniej 24 osoby zostały ranne - poinformowała policja.
Nie było ofiar śmiertelnych ani poważnych zniszczeń. Ranni to przeważnie osoby w starszym wieku, które usiłowały jak najszybciej opuścić swoje domy. Wcześniejszy bilans mówił o 22 rannych.
Pracownik biura lotnictwa w Osace, które podlega ministerstwu transportu, zamiast wysłać e-mail z informacją o wstrząsach, przez przypadek nadał wiadomość o wystrzeleniu rakiety przez Koreę Północną. 87 instytucji otrzymało tę pilną wiadomość, która była już wcześniej przygotowana na wypadek wystrzelenia pocisku przez Phenian, czego obawia się Japonia.
Po sześciu minutach informację wycofano. Z jej powodu opóźniony został co najmniej jeden lot krajowy.
Według japońskiej agencji meteorologicznej, epicentrum wstrząsów znajdowało się na wyspie Awaji położonej na południe od Kobe, w zachodniej części wyspy Honsiu, na głębokości ok. 15 km. Po głównym wstrząsie nastąpiły słabsze wstrząsy wtórne. Władze ostrzegły, że należy liczyć się z dalszymi wstrząsami, które mogą występować nawet przez tydzień.
Nie było potrzeby opublikowania ostrzeżenia przed falami tsunami. Zanotowano jedynie niewielkie podniesienie się poziomu morza w kilku przybrzeżnych rejonach.
Agencja Kyodo poinformowała, że wstrząsy nie uszkodziły elektrowni atomowej Ikata znajdującej się w tym rejonie. W mieście Awaji doszło natomiast do awarii systemu wodociągowego. W miastach Kobe i Osaka oraz w rejonie przemysłowym Kansai wstrząsy były wyraźnie odczuwalne.
Wstrzymano na pewien czas ruch pociągów lokalnych a pociągi ekspresowe Shinkansen przejeżdżały przez rejon wstrząsów ze zredukowaną prędkością. Na krótko wstrzymano też funkcjonowanie międzynarodowego lotniska Kansai.
Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Leży w strefie wysokiej aktywności sejsmicznej, na styku dwóch płyt tektonicznych.
W styczniu 1995 r. trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera nawiedziło Kobe powodując olbrzymie zniszczenia i śmierć ponad 6400 osób. W marcu 2011 r. katastrofalne trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera w północno-wschodniej Japonii spowodowało olbrzymie fale tsunami. Doszło do poważnych uszkodzeń w elektrowni atomowej Fukushima i skażenia radioaktywnego.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.