Liturgia Cudu Świętego Ognia rozpoczęła obchody prawosławnej Wielkanocy w Jerozolimie. Do miasta przybyło ponad 20 tys. wyznawców prawosławia z całego świata.
Ogień, symbol Zmartwychwstania Chrystusa, zapalany jest w Wielką Sobotę po południu w Bazylice Grobu Pańskiego. Jednej z najważniejszej uroczystości prawosławnej Wielkanocy przewodniczył patriarcha Greckiego Kościoła Prawosławnego Teofil III, w asyście zwierzchników innych Kościołów prawosławnych. Na liturgię do Jerozolimy przybyło ponad 20 tys. prawosławnych pielgrzymów z całego świata, m.in. z Rosji, Grecji, Armenii oraz wiernych Kościoła koptyjskiego. Nad ich bezpieczeństwem czuwa ponad 2 tys. funkcjonariuszy.
W ostatnich latach policja ze względów bezpieczeństwa ograniczyła dostęp do Bazyliki Grobu Pańskiego do 10 tys. osób. Przeciwko ograniczeniom zaprotestowali miejscowi chrześcijanie.
Nabożeństwo ma rokrocznie ten sam przebieg. W Wielki Piątek w bazylice gaszone są wszystkie świece i lampy oliwne. W Wielką Sobotę uroczystość rozpoczęła się wczesnym popołudniem. Do Bazyliki Grobu i Zmartwychwstania Chrystusa przybyła delegacja władz Jerozolimy, w skład której wchodzą m.in. Ormianie, Żydzi i muzułmanie, i przeprowadziła kontrolę Grobu. Po upewnieniu się, że nie ma tam żadnych źródeł ognia, kaplica Grobu została komisyjnie zapieczętowana woskiem. Przedstawiciele arabskiej młodzieży prawosławnej modlili się prosząc Jezusa i Matkę Bożą, aby obdarzyli ich łaską, wznosząc okrzyki: "Nasza wiara - prawa, naszą wiarą - prawosławie".
Potem do bazyliki przybył prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, do którego dołączyli inni patriarchowie. Patriarcha udzielił im błogosławieństwa na uczestnictwo w nabożeństwie. Następnie zdjął szaty oraz insygnia biskupie. Ubrany jedynie w albę, patriarcha przełamał pieczęcie i wszedł do Grobu Pańskiego, trzymając w ręku pęk 33 świec. Po kilkuminutowej modlitwie nad kamieniem - miejscem złożenia ciała Chrystusa, w której wspomniał śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa oraz prosił o zstąpienie Świętego Ognia - pojawiło się niebieskie światło.
Patriarcha po wyjściu z Grobu przekazał Święty Ogień patriarchom: ormiańskiemu i koptyjskiemu, a następnie wszystkim zgromadzonym ludziom. Po zakończeniu liturgii przy biciu dzwonów tysiące ludzi z płonącymi świecami rozeszło się po ulicach Jerozolimy. Ponadto ogień w specjalnych kapsułach został przewieziony samolotami do krajów o tradycji prawosławnej: Grecji, Rosji, Bułgarii, na Ukrainę.
W tym roku, oprócz Jerozolimy, Betlejem i regionu Tel Awiwu, uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego po raz pierwszy według kalendarza juliańskiego obchodzą 5 maja pozostałe katolickie wspólnoty należące do Patriarchatu Łacińskiego w Ziemi Świętej. Dzieje się tak na mocy postanowienia Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej z 15 października 2012, zalecającego, aby katolicy różnych obrządków obchodzili Wielkanoc wspólnie z wyznawcami prawosławia według kalendarza juliańskiego. Zalecenie to wynika z faktu, że w regionie żyje wiele małżeństw mieszanych. Decyzję tę „ad experimentum” zatwierdziła Stolica Apostolska.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.