Tybetański mnich i pisarz Gartse Jigme został skazany na pięć lat więzienia za opublikowanie książki, w której analizował falę samopodpaleń wśród Tybetańczyków - poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa Chińscy Obrońcy Praw Człowieka (CHRD).
W swoim cotygodniowym raporcie organizacja z siedzibą w Waszyngtonie pisze, że Gartse został zatrzymany 1 stycznia, a skazany 14 maja przez sąd w zachodniej prowincji Qinghai (Cinghaj). To tam doszło do największej liczby podpaleń.
W pierwszym rozdziale swojej najnowszej książki 36-letni mnich odpowiada na krytykę ze strony chińskiego rządu w sprawie samopodpaleń. Według władz w Pekinie do tej formy protestu Tybetańczyków zachęca ich duchowy przywódca Dalajlama XIV.
Już po opublikowaniu pierwszej książki Gartse został zatrzymany. Miało to miejsce w 2008 roku, gdy w Lhasie doszło do najpoważniejszych wystąpień przeciwko rządowi w Pekinie od 20 lat.
Od lutego 2009 roku w Tybecie oraz sąsiednich prowincjach podpaliło się ponad sto osób, głównie mnichów. Ok. 90 z nich zmarło. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko chińskiej polityce wobec ich społeczności.
Władze w Pekinie twierdzą, że "pokojowo wyzwoliły" Tybet w 1951 roku i poprawiły los jego mieszkańców inwestując w rozwój gospodarczy regionu. Ludzi, którzy dokonują samopodpaleń, chińskie MSZ nazywa terrorystami.
Strona tybetańska uważa chińską dominację w Tybecie za zagrożenie dla tożsamości i kultury tybetańskiej.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.
Ordo Iuris: to bezpodstawna próba doprowadzenia do aktu uzurpacji władzy.