Co najmniej 53 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych podczas zamachów na konwój wojskowy i dwa więzienia w Iraku - poinformowały w poniedziałek władze. Wśród zabitych jest 21 więźniów i i 32 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.
Zamachowiec samobójca w poniedziałek wczesnym rankiem wjechał samochodem z materiałami wybuchowymi w konwój wojskowy w Mosulu na północy kraju.
"Zamachowiec jechał za konwojem i gdy wojskowe pojazdy zatrzymały się na drodze, zdetonował ładunki wybuchowe" - powiedział jeden z policjantów.
Zginęło 12 osób, a 16 osób, w większości żołnierzy, zostało rannych.
Wcześniej, w nocy z niedzieli na poniedziałek, doszło do dwóch skoordynowanych ataków na więzienia - Tadżi na północ od Bagdadu i Abu Ghraib, największym irackim więzieniu, położonym na zachód od stolicy kraju.
Ataki trwały prawie 10 godzin. Z Abu Ghraib uciekło siedmiu więźniów, lecz zostali schwytani - podał wysokiej rangi przedstawiciel policji.
Samochody wypełnione materiałami wybuchowymi eksplodowały w pobliżu wjazdu do więzień i zamachowcy wdarli się do wnętrza. Starcia trwały całą noc; brały w nich udział wojskowe śmigłowce.
Według policji i ministerstwa spraw wewnętrznych w Tadżi i Abu Ghraib zginęło łącznie 21 więźniów oraz 20 policjantów i strażników. Nie wiadomo, ilu zginęło napastników. Rannych zostało ok. 25 osób.
Obserwatorzy podkreślają, że nasilające się akty przemocy grożą wybuchem na pełną skalę konfliktu między Kurdami, szyitami i sunnitami. Napięcia na tle wyznaniowym w Iraku zostały podsycone przez trwającą ponad dwa lata wojnę w sąsiedniej Syrii, do której ściągnęli z Iraku szyiccy i sunniccy bojownicy, walczący po przeciwnych stronach syryjskiego konfliktu.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.