243 - tyle kilometrów pokonają bezdomni, którzy 6 sierpnia wyruszą do Częstochowy. Droga na Jasną Górę będzie czasem modlitwy, głębokim spojrzeniem w samego siebie, ale będzie również misją. Bezdomni zaniosą intencje osób, które pomogą w przygotowaniach do pielgrzymki.
„Kilkanaście dni marszu to czas modlitwy, przemyśleń, pokonywania własnych słabości i jednocześnie odnajdywania siły do dalszego życia” - mówi Marek, jeden z bezdomnych, który pragnie po raz drugi wyruszyć na Jasną Górę. Dla osób mieszkających na ulicy uczestnictwo w pielgrzymce jest wyjątkowym przeżyciem – daje im nadzieję, pozwala zjednoczyć się z innymi wiernymi i z Bogiem.
Wiedząc jak ważny jest dla bezdomnych ten czas, Fundacja Kapucyńska organizuje zbiórkę rzeczy, niezbędnych dla ubogich pątników. „Już po raz 3 pomagamy naszym podopiecznym w zorganizowaniu całej wyprawy. Od 23 lipca do 5 sierpnia będziemy zbierać dary rzeczowe, przydatne bezdomnych w drodze” – mówi Anna Niepiekło, rzecznik prasowy Fundacji Kapucyńskiej. A potrzeba wiele – koszt uczestnictwa jednej osoby to około 500 zł, w co wlicza się m.in. wyżywienie, ubrania, powrót do stolicy. Każdy, kto pragnie udzielić się w tej akcji może przynieść osobiście (do klasztoru braci kapucynów w Warszawie, ul. Kapucyńska 4) lub wysłać pocztą ręczniki, podkoszulki, skarpetki, spodnie, plecaki i inne potrzebne rzeczy (lista wyszczególnionych produktów znajduje się poniżej).
Swoją wdzięczność bezdomni okażą, niosąc na Jasną Górę przekazane od darczyńców intencje. Modlitwy, prośby, czy też podziękowania można składać z darami lub przesłać drogą mailową na adres fundacji (biuro@fundacja-kapucynska.org).
Potrzebne dary rzeczowe:
Rzeczy prosimy dostarczać do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie (prosimy o przekazanie bratu furtianowi informacji, że są to dary na pielgrzymkę). W przypadku wysyłki paczki należy podać adres: Fundacja Kapucyńska, ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.