Pierwsze spotkanie organizacyjne z udziałem przedstawicieli Kościoła, władz miasta Krakowa, samorządu i województwa w sprawie organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., odbyło się 2 września w krakowskiej kurii metropolitalnej.
W spotkaniu uczestniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus oraz kapłani i urzędnicy.
Celem pierwszego spotkania była wstępna orientacja w sprawach związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Podczas spotkania wysłuchano sprawozdania z tegorocznych ŚDM w Rio de Janeiro, uzgodniono także wspólne działania związane z przygotowaniem Dni Młodzieży. Wszystkie podmioty zadeklarowały chęć współpracy. Uzgodniono także, że zostanie powołany wspólny komitet organizacyjny i określone poszczególne zadania do realizacji.
„To było pierwsze spotkanie organizacyjne przedstawicieli kurii i władz miejskich i samorządowych. Panowie zostali zaproszeni do komitetu honorowego organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” - powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus. „Rozmawialiśmy na temat daty i miejsca spotkania. Wyniki tej dyskusji zostaną teraz przesłane do Papieskiej Rady ds. Świeckich” - dodał. Podkreślił także, że gdy zostaną one zaakceptowane, wówczas będzie można ogłosić ostatecznie gdzie i kiedy odbędą się spotkania młodych z Papieżem.
„Największe zainteresowanie mimo szczupłości miejsca, budzą jednak Błonia i Pobiednik, spotkanie odbędzie się w lipcu” - powiedział bp Muskus.
Biskup poinformował, że kard. Stanisławowi Dziwiszowi została przedstawiona propozycja sekretariatu Komitetu Organizacyjnego, chociaż lista osób nie jest jeszcze zamknięta.
„Pracami sekretariatu ma kierować ks. Robert Tyrała, który był odpowiedzialny np. za przygotowanie Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w 2011 r. w Łagiewnikach. Pomocą będzie mu służył ks. Mateusz Hosaja, prefekt krakowskiego seminarium i przynajmniej dwie osoby świeckie” - podkreślił bp Muskus. „W tym jedna osoba, która pracowała przez pół roku w komitecie organizacyjnym ŚDM w Rio de Janeiro” - dodał duchowny.
„Jesteśmy teraz na etapie tworzenia Komitetu Organizacyjnego, czyli odpowiedzialnych za poszczególne działy przygotowania tj. logistyka czy kwestie duszpasterskie. Prace nad tworzeniem tego komitetu potrwają około miesiąca, będzie to kilkadziesiąt osób” - mówił bp Muskus. „Ustaliliśmy też, że władze samorządowe wydelegują do komitetu swoich pracowników, którzy wspierać nas będą radą i przyjmą odpowiedzialność za przygotowania w swoich sektorach” - dodał biskup.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.