58-letni Urugwajczyk, który zaginął przed czterema miesiącami w argentyńskich Andach, został odnaleziony w niedzielę żywy po przetrwaniu górskiej zimy na wysokości blisko 3 tys. metrów nad poziomem morza. Przetrwał dzięki niebywałej sile organizmu i jedzeniu upolowanych szczurów.
Niesamowita historia Raula Fernando Gomeza Circunegui rozpoczęła się w maju tego roku, gdy mężczyzna podjął próbę przejazdu motocyklem z Chile do Argentyny przez Andy. W czasie przeprawy przez góry zepsuł się jego motocykl i Urugwajczyk został zmuszony do kontynuowania swojej podróży pieszo. Niestety, załamanie pogody i gwałtowna burza śnieżna sprawiły, że podróżnik stracił orientację w terenie. Wszelki ślad po nim zaginął.
Gdy we wrześniu urzędnicy z prowincji San Juan w północno-zachodniej Argentynie prowadzili w górach badania pokrywy śnieżnej, nagle, przechodząc obok położonego na wysokości 2840 m schronu, usłyszeli hałas. Drzwi baraku otworzyły się a oczom badaczy ukazał się zarośnięty i wychudzony, mocno osłabiony staruszek.
Okazało się, że Gomez znalazł schronienie, w którym znajdowała się pewna ilość cukru i rodzynek. Prócz tego udało mu się od czasu do czasu upolować jakiegoś szczura. Dzięki temu przetrwał w skrajnie trudnych warunkach andyjska zimę. Stracił w tym czasie 20 kg masy ciała.
Lekarz, który badał Gomeza jest zaskoczony niewiarygodną odpornością Urugwajczyka. Podróżnik ma wysokie ciśnienie krwi, jest wycieńczony i mocno niedożywiony, ale szybko wracają mu siły.
- Prawda jest taka, że to co się wydarzyło jest prawdziwym cudem - powiedział jednej z lokalnych gazet gubernator San Juan, Jose Luis Gioja. - Zapytałem go czy jest wierzący - kontynuuje. - Dotąd nie byłem, ale to wydarzenie sprawiło, że teraz jestem - odpowiedział ocalony mężczyzna.
Na półkuli południowej kończy się obecnie zima.
W 1972 r. w Andach rozbił się samolot wiozący z Urugwaju do Chile drużynę rugby. Większość z tych, którzy przeżyli katastrofę zmarła z zimna i głodu. Ci, którzy przeżyli żywili się martwymi ciałami ofiar katastrofy.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.