W Neapolu trwają zaawansowane prace nad robotem, który będzie potrafił zrobić pizzę: wyrobić ciasto, ułożyć na placku dodatki i upiec. Sztuki tej robot pod nazwą RoDyMan ma "nauczyć się" od jednego z najlepszych neapolitańskich pizzaioli, czyli piekarzy pizzy.
Ten rewolucyjny projekt, zauważa się, nie mógł nie powstać w mieście pod Wezuwiuszem, które uważane jest za kolebkę najlepszej pizzy na świecie. Jego autorem jest neapolitańczyk profesor Bruno Siciliano, ekspert robotyki i szef tamtejszego, znanego również poza Włochami laboratorium, specjalizującego się w tej dziedzinie.
RoDyMan to akronim Robotic Dynamic Manipulation i jest opisywany przez jego konstruktorów jako robot, będący w stanie wykonywać czynności ludzkie z niespotykaną dotąd zręcznością i techniką ruchu.
"Dotychczas - przypomniał Siciliano - nie studiowano zagadnienia manipulowania przedmiotami niesztywnymi i odkształcalnymi, jak żywność i ubrania". Jego zdaniem, jest to nowe wyzwanie dla twórców robotów.
RoDyMan będzie miał tors, ręce i palce. Nie będzie miał natomiast nóg; będzie ustawiony na obrotowej platformie. Wyposażony w rozmaite czujniki ma również wchodzić w interakcję z ludźmi - zapewniają neapolitańscy inżynierowie.
Pytani, po co robot ma robić pizzę, odpowiadają, że to będzie tylko jedna z jego funkcji, a jego celem ma być na przykład pomoc ludziom starszym, niezdolnym do tego, by przygotować sobie posiłek.
Bruno Siciliano odpowiadając na pytanie o to, czy pizza RoDyMana będzie równie dobra, jak ta neapolitańska, przyznał: "To prawie niemożliwe".
"Ale zaprosimy do współpracy jednego z najlepszych pizzaioli w mieście, by robot skopiował zręczne ruchy, jakie towarzyszą wyrabianiu ciasta" - zapewnił autor projektu.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.