Pomnik polskich monarchów królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły odsłonięto w środę w Budapeszcie na marginesie rozpoczętego tego dnia spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej.
Pomnik na długo będzie zarówno symbolem chwalebnej przeszłości, jaką dzieliły Węgry, Polska i Litwa, jak i przyszłości tych trzech krajów - powiedział podczas ceremonii węgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi.
Podkreślił, że Węgry, Polska i Litwa będą dalej wspólnie budowały Europę Środkową i całą Europę. Monument pochodzących z Węgier i Litwy polskich monarchów upamiętnia historyczne związki Węgier, Litwy i Polski; stanął na Wzgórzu Zamkowym w Budzie, na prawym brzegu Dunaju.
W uroczystości udział wzięła polska wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys. Szef dyplomacji Radosław Sikorski nie mógł udać się na Węgry, ponieważ bierze w środę udział w posiedzeniu zarządu krajowego PO.
Ze swej strony szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius powiedział, że wspólna przeszłość jest ważna, ale równie istotna jest wspólna przyszłość Węgier, Polski i Litwy.
Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski powiedział PAP, że tegoroczne spotkanie szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej jest poświęcone przede wszystkim Bałkanom Zachodnim. Jest to pierwsze spotkanie szefów dyplomacji organizowane w ramach węgierskiej prezydencji w tej organizacji.
Węgrzy zaprosili szefów MSZ sześciu krajów z Bałkanów Zachodnich, które nie są członkami UE, ale do niej aspirują: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii.
W rozmowach ma wziąć też udział szef MSZ Litwy jako przedstawiciel litewskiej prezydencji w UE, minister spraw zagranicznych Turcji oraz unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele.
Spotkanie ma składać się z czterech sesji oraz rozmów przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej z szefem MSZ Turcji. W czwartek odbędzie się sesja plenarna z udziałem ministrów z 18 państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. "Odbędzie się dyskusja o tym, jaką rolę powinna odgrywać ta organizacja w regionie na progu swojego 25-lecia" - poinformował rzecznik MSZ.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.