Reklama

Archidiecezja chce przejąć kościół garnizonowy

Archidiecezja Warmińska chce przejąć kościół garnizonowy w Olsztynie, który przed wojną służył ewangelikom a po 1945 r. stał się katolicką świątynią wojskową. Zgodnie z przepisami Archidiecezja może nabyć nieruchomość za 1 proc. jej wartości.

Reklama

Wojewoda warmińsko-mazurski zgodził się już na sprzedaż z 99 proc. bonifikatą nieruchomości, na której jest świątynia.

Kościół garnizonowy zbudowany został 101 lat temu na działce należącej do Skarbu Państwa. Położony jest niedaleko olsztyńskiej starówki i zamku. Do końca ubiegłego roku był zarządzany przez wojskową instytucję - Rejonowy Zarząd Infrastruktury.

Ministerstwo Obrony Narodowej dostosowując struktury duszpasterstwa wojskowego do aktualnych potrzeb Sił zbrojnych we wrześniu ubiegłego roku podjęło decyzję o likwidacji parafii wojskowej w Olsztynie. Jednocześnie resort wyraził chęć przekazania kościoła garnizonowego Archidiecezji Warmińskiej. Od 31 grudnia 2013 r. majątek parafii wojskowej został jej użyczony.

Archidiecezja Warmińska wystąpiła w styczniu br. do prezydenta Olsztyna, by ten wyraził zgodę na sprzedaż świątyni wraz z działką, przyznając jednocześnie 99 proc. bonifikatę.

Jak poinformowała PAP Magdalena Górecka z biura prasowego olsztyńskiego magistratu, przyznanie takiego upustu umożliwiają przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jak wyjaśniła Górecka przepisy dopuszczają zbycie nieruchomości w drodze bezprzetargowej z 99 proc upustem, gdy chcą ją kupić kościoły i związki wyznaniowe na cele sakralne.

Prezydent Olsztyna zwrócił się więc o zgodę na sprzedaż nieruchomości z taką bonifikatą do wojewody warmińsko-mazurskiego, a ten przychylił się do tego wniosku.

Jak podkreśliła Górecka teraz nieruchomość zostanie wyceniona przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego. Następnie sprzedana Archidiecezji Warmińskiej za 1 proc. wartości.

Jak podaje w monografii Olsztyna historyk Andrzej Wakar kamień węgielny pod budowę świątyni położono 4 maja 1913 roku. Budowę ukończono przed wybuchem I wojny światowej. Projekt budowli opracował radca budowlany Ludwik Dihm z Królewca. Kościół garnizonowy zbudowany został na terenie tzw. majątku zamkowego należącego do Skarbu Państwa i do lat 40. XX wieku był wyłączony z administracyjnego obszaru miasta. Świątyni nadano kształt trzynawowego kościoła gotyckiego o wymiarach 41 metrów długości i 19 metrów szerokości. Wysokość wieży od podnóża do szczytu wynosi 60 metrów.

Do 1945 r. kościół służył ewangelikom na podstawie umowy między gminą ewangelicką a Skarbem Państwa. Ewangelicy użytkowali tę świątynię, ponieważ zbudowany w 1877 r. ich kościół przy olsztyńskim zamku okazał się za mały. Po II wojnie świątynia stała się katolickim kościołem garnizonowym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama