Katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej zaapelowali do władz samorządowych Tel Awiwu o poszanowanie miejsc kultu stworzonych przez licznych tam imigrantów.
Ostatnio władze miasta zamknęły wiele kaplic na jego południowych peryferiach. W kilku przypadkach doszło też do konfiskaty mienia należącego do imigrantów.
Ordynariusze Ziemi Świętej, w tym łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal, podpisali list do władz samorządowych Tel Awiwu. Jest to apel o zachowanie „oaz modlitwy”, jakim są miejsca kultu zorganizowane przez wspólnoty imigrantów. „Nasi bracia zebrali wszystko to, co mogli, by przygotować miejsca wspólnych spotkań. Niejednokrotnie zamienili mieszkania, sklepy i piwnice na oazy modlitwy i braterskiego dialogu” – piszą hierarchowie W tym samym dokumencie uznają prawo władz cywilnych do egzekwowania norm prawnych i zaprowadzenia porządku. Jednocześnie zwracają się z prośbą o wyrozumiałość dla imigrantów. Miejsca spotkań religijnych są święte i jako takie powinny być poszanowane i chronione. Na zakończenie listu ordynariusze wyrażają nadzieję, że kampania przeciwko wspólnotom imigrantów w Tel Awiwie zamieni się w kampanię wspierającą Kościoły oraz ich wiernych.
Obecnie w Izraelu przebywają imigranci między innymi z Republiki Południowej Afryki, Sri Lanki, Indii, Erytrei, Nigerii, Ghany, Demokratycznej Republiki Konga, Rosji, Polski i Rumunii. Blisko 60 tys. z nich to katolicy. Wśród tych ostatnich największą grupę etniczną stanowią Filipińczycy, których jest blisko 35 tys.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.