15 lat w NATO

Uroczyste spotkanie w Pałacu Prezydenckim oraz zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza - to elementy obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Uroczystości miało być więcej, część przedsięwzięć została jednak odwołana.

W środę o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste spotkanie z okazji rocznicy. Wezmą w nim udział prezydent Bronisław Komorowski oraz akredytowani w Polsce ambasadorowie państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i ambasador Ukrainy.

Do Pałacu Prezydenckiego zaproszono członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego, byłych prezydentów i premierów, marszałków Sejmu i Senatu, szefów MSZ i MON, byłych szefów BBN, obecnych przewodniczący parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej, obecnego i byłych szefów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także dowódców generalnego i operacyjnego. Organizatorem spotkania jest BBN.

Natomiast wieczorem odbędzie się uroczystość na pl. Piłsudskiego połączona z odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Rozpocznie się o godz. 19, czyli o tej samej porze, o której ówczesny szef MSZ Bronisław Geremek złożył 15 lat temu dokumenty ratyfikacyjne Paktu Północnoatlantyckiego. Na pl. Piłsudskiego przewidziano wystąpienie prezydenta. Będą też salut armatni, prezentacja okolicznościowego filmu, pokaz musztry paradnej i żołnierski poczęstunek. Nie będzie natomiast pokazu sztucznych ogni, choć początkowo był on zaplanowany.

W czwartek sejmowa komisja obrony na uroczystym wyjazdowym posiedzeniu w Akademii Obrony Narodowej omówi doświadczenia płynące z dotychczasowego udziału Polski w NATO oraz przedyskutuje przyszłe wyzwania związane z członkostwem w sojuszu.

Od poniedziałku do środy fasadę Pałacu Prezydenckiego po zmroku oświetla okolicznościowa iluminacja - na zmieniającym się tle wyświetlane jest logo NATO oraz logo obchodów 25-lecia wolności. We wtorek przed Pałacem otworzono też okolicznościową wystawę fotograficzną. Natomiast w niedzielę siedziba prezydenta będzie otwarta dla zwiedzających.

Wstępnie Kancelaria Prezydenta i MON przygotowywały bogatszy program rocznicowych obchodów. Wraz z rozwojem sytuacji na Ukrainie odwoływano jednak kolejne wydarzenia. "Ze względu na nieprzewidziane wcześniej okoliczności" prezydent odwołał oficjalny obiad, który miał odbyć się we wtorek, i międzynarodową konferencję "Wizja NATO po Afganistanie" w środę.

Nie odbył się też koncert w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, który MON przygotowywał na poniedziałek. Nie będzie również planowanego na środę na pl. Piłsudskiego pokazu sprzętu wojskowego.

We wtorek, w przededniu rocznicy prezydent Bronisław Komorowski odwiedził bazę lotniczą w Łasku (woj. łódzkie). Natomiast w Senacie odbyła się konferencja "15 lat Polski w NATO". Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i BBN w Warszawie złożyli kwiaty na grobach i przed tablicami upamiętniającymi Geremka i innego orędownika obecności Polski w NATO Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »