Reklama

Premier otworzył Kongres Gospodarczy

Odniósł się do kryzysu energetycznego w Polsce oraz konfliktu na Ukrainie. Zaznaczył, że problemy śląskiego górnictwa mają charakter nie tylko lokalny, czy regionalny ale także globalny.

Reklama

W trwającej trzy dni konferencji udział biorą komisarze Unii Europejskiej, przedstawiciele rządów z Polski, Europy, świata, główni negocjatorzy gospodarczego i handlowego partnerstwa między UE a USA oraz zarządzający największymi polskimi firmami i przedstawiciele globalnych marek.

Premier Donald Tusk w swoim przemówieniu odniósł się do kryzysu energetycznego oraz konfliktu na Ukrainie. Zaznaczył, że problemy śląskiego górnictwa mają charakter nie tylko lokalny, czy regionalny ale także globalny. Nawiązując do kryzysu na Ukrainie, Tusk zaznaczył korelacje między bezpieczeństwem politycznym a energetycznym.

- Ja, jako człowiek o liberalnych poglądach i zdecydowany zwolennik wolnego rynku powtórzę te słowa, które wypowiedziałem wczoraj w czasie wielogodzinnej dyskusji o przyszłości polskiego górnictwa i polskich kopalń: Bezpieczeństwo energetyczne i odpowiedzialność za wspólnotę gospodarczą, społeczną, narodową oznaczają konieczność umiejętnego wyznaczania granic dla indywidualnego egoizmu i dla pogoni za zyskiem. Oznaczają także rehabilitację nie tylko polskiego węgla, o czym często mówimy, ale także potrzebę rehabilitacji  tych wszystkich, którzy ciężko pracują - wyjaśniał, deklarując wsparcie polskiego rządu w walce o niezależność energetyczną kraju.

Nawiązując do problemów polskiej polityki energetycznej, powiedział, że zasadniczym zadaniem dla kraju i Europy są pytania ile i w jakiej cenie jesteśmy w stanie wyprodukować energii. - Ona musi być konkurencyjna, polski węgiel, polska energia nie może być wyraźnie droższa od tej, która płynie przede wszystkim ze Wschodu - wyjaśniał.

Nakreślił, że bezpieczeństwo energetyczne, podobnie jak bezpieczeństwo militarne i polityczne, wymaga odpowiednich nakładów i pracy.

Sesję inauguracyjną otworzyli gospodarze - przedstawiciele władz oraz organizatorzy: Piotr Litwa, wojewoda śląski, Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego, Piotr Uszok, prezydent Katowic, Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląski Związek Metropolitalny, prezydent Świętochłowic oraz Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Sesję moderował Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009- 2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC.

Uczestnicy kongresu (7-9 maja) pochylają się nad tematyką: Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse, polityka przemysłowa, bezpieczeństwo energetyczne i wspólny rynek energii, migracje, rynek pracy, Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) oraz globalna ekspansja polskich firm (Azja, Afryka).

W czasie kongresu odbywają się również debaty i sesje poświęcone finansom, energetyce, górnictwu i hutnictwu, samorządności i polityce regionalnej, infrastrukturze, transportowi
i logistyce, budownictwu i nieruchomościom oraz rynkowi spożywczemu i rynkowi zdrowia.

Kongresowi w Katowicach towarzyszy także: III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny, II Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna oraz I Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan-Europa Centralna.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama