Reklama

Składamy hołd za waszą piękną służbę

Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ponad 40 powstańców. - Ta walka nie była tylko dziełem wojskowym, ale i wielkim dziełem wychowawczym - podkreślił prezydent.

Reklama

W parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. Wzięło w nich udział kilkuset powstańców, ich rodziny i przedstawiciele polskich władz. - Przez prawie dwa miesiące Polska była wolna. Jej granice wyznaczały barykady. Nie dane wam było wtedy zwyciężyć - przywitał kombatantów Jan Ołdakowski, dyrektor MPW. Przypomniał, że przez powojenne lata trwał etos Polski Walczącej, a pamięć o powstaniu i AK była symbolem zwycięstwa.

Prezydent Komorowski wręczył ordery Virtuti Militari, ordery Krzyża Niepodległości '39-'56, Krzyże Zasługi i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania, a także współtwórcom i pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski. - To był największy zryw niepodległościowy w okupowanej Europie. Heroiczne, ale i tragiczne wydarzenie. Ważne dla Warszawy, ale i dla całej Polski i demokratycznej Europy. Składamy hołd za waszą piękną służbę. Za determinację w walce i cierpienie - mówił prezydent RP po nadaniu odznaczeń.

Składamy hołd za waszą piękną służbę   Agnieszka Kurek-Zajączkowska Uroczystość nadania odznaczeń w parku Wolności Przypomniał także starania śp. Lecha Kaczyńskiego o utworzenie MPW. W tym momencie rozległy się wielkie brawa przerywające przemówienie. B. Komorowski podziękował również za uroczystość w Berlinie z udziałem prezydenta Niemiec, podczas której nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - To rzecz niezwykła. To rzecz, za którą naprawdę trzeba dziękować, że po tylu latach możemy pokazać naszą prawdę o powstaniu. O naszym losie usłyszeć tak niezwykłe słowa, jak te wypowiedziane przez Joachima Gaucka, prezydenta Niemiec. Słowa, w których zawarte jest zdumienie i wdzięczność za cud przebaczenia w stosunku do Niemców, za cud pojednania, nad tak trudną, dramatyczną historią - mówił.

Podczas uroczystości w MPW prezydent Polski podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej. Po jednym jej egzemplarzu wręczył przedstawicielom powstańców.

W spotkaniu wzięła udział również prezydent stolicy. - Patriotyzm dzisiaj to praca dla kraju. Wtedy to była ofiara krwi. Byliście wierni ojczyźnie i przysiędze. 1 sierpnia czcimy do dziś. Pamiętamy i dziękujemy - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gen. Zbigniew Ścibor- Rylski, lotnik, żołnierz AK, a obecnie prezes Związku Głównego Powstańców Warszawskich, ze wzruszeniem dziękował wszystkim, którzy pamięć o II wojnie światowej i o powstaniu utrzymują wciąż żywą. Wyraził przekonanie, że dzięki temu młode pokolenie dowie się o tym, co działo się na prawdę. Przypomniał, że powstańcy kapitulowali, bo nie mieli broni, a szkoda było przelewać krwi. - Nie ma gorszej rzeczy na świecie niż utrata wolności. Jestem tak wzruszony, by wyrazić to, co czuje moje serce. Czy my, wychodząc z powstania, mogliśmy marzyć, że Warszawa powstanie spod gruzów? A jednak. Moje serce bije z radości. Mimo klęski mamy zwycięstwo. Chcę uczcić pamięć wszystkich, którzy oddali życie za wolność Polski. Nie tylko powstańców. Przekazujemy pałeczkę młodemu pokoleniu. Niech pamiętają o rodzicach, dziadkach i pradziadkach - apelował.

Mjr Leszek Żukowski, strzelec, a obecnie prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mówił, że choć poszczególne powstania w Polsce kończyły się klęską, to były jednak inspiracją do walki o niepodległość. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o wolności, mówiące o tym, że jest ona człowiekowi dana i jednocześnie zadana. Podziękował za możliwość dzielenia się historią z młodym pokoleniem.

Powstańcy uhonorowali 12 organizacji statuetką "Sztafeta wolności”.  Odznaczenia dla młodego pokolenia Polaków odebrali przedstawiciele ZHR, ZHP, PAH, Fundacji św. Mikołaja, wolontariusze MPW, Skauci Europy, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Caritas Polska, WOŚP, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia "Wiosna" i Stowarzyszenia Kibiców Legii. Odznaczenia mają przypominać o takich wartościach, jak: wolność, miłość, prawość, przyjaźń, pomoc słabszym, sumienność, tolerancja i wierność.

Piotr Wiesiołek, zastępca dyrektora NBP, z inicjatywy prezydenta RP zaprezentował monetę "Patrioci 1944. Obywatele 2014” o nominale 20 zł, upamiętniającą  70. rocznicę wybuchu powstania. Napisy na niej są wykonane czcionką stylizowaną na tę z najpopularniejszego biuletynu powstańczego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama