W wielickim Parku św. Kingi 1 grudnia otwarto największą w Małopolsce tężnię solankową.
- Kiedy zobaczyłem tę tężnię, przypomniały mi się biblijne słowa, które Pan powiedział w raju: "Czyńcie sobie ziemię poddaną". Budując to imponujące dzieło, które dziś Bogu oddajemy i powierzamy, zrealizowaliście Jego polecenie, aby czynić tę solankę sobie poddaną, by ona służyła człowiekowi, by chorym dawała zdrowie - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas poświęcenia tężni solankowej w Wieliczce.
Tężnia, która wyglądem przypomina średniowieczną twierdzę i pięknie wkomponowuje się w wielicki krajobraz, ma aż 7,5 tys. mkw. powierzchni.
Jej dodatkową atrakcją dla odwiedzających kuracjuszy jest mierząca 22 metry wieża widokowa.
Można z niej podziwiać panoramę Solnego Miasta, a przy dobrej pogodzie także dalszych okolic. Tężnia została wybudowana w pobliżu szybu "Daniłowicz" Kopalni Soli "Wieliczka" SA.
- Tężnia solankowa jest uzupełnieniem bogatej oferty kopalni, ale może być też alternatywną dla wszystkich, którzy chcą skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli, pozostając na powierzchni - zauważa Kajetan d’Obyrn, prezes zarządu kopalni.
- Ta budowla to efekt naszych prac z dotychczasowym zagrożeniem wodnym. Do jej powstania wykorzystane zostały bowiem wody, które przez wieki dopływały do wielickiej kopalni, zagrażając jej istnieniu. Dziś zaś mogą przynosić ludziom ulgę w chorobie, zdrowie, trochę radości. W ub. roku otrzymaliśmy potwierdzenie leczniczego wpływu naszych solanek i dlatego tężnia może służyć zarówno do celów leczniczych, jak i rekreacyjnych - dodaje prezes d’Obyrn.
Wielicka tężnia jest masywną konstrukcją wykonaną z bardzo trwałego drewna modrzewiowego, wypełnioną gałązkami tarniny (dzikiej śliwy), po których spływa solanka.
Spacer po tężni to czysta przyjemność, która skutkuje wspaniałym wpływem na stan dróg oddechowych człowieka, zanieczyszczonych m.in. przez panujący w Krakowie i całej Małopolsce smog. Skutecznie wzmacnia też odporność.
Powstający w tężni naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Podczas terapii wziewnej solanka wspiera leczenie wielu chorób układu oddechowego o charakterze nawracających i przewlekłym, m.in. różnych form przewlekłego nieżytu nosa, astmy oskrzelowej i chorób alergicznych dróg oddechowych, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, oskrzeli, krtani, gardła i trąbki słuchowej, czy tzw. chorób zawodowych. Solny aerozol pomaga też usuwać wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.
Z kolei inhalacje profilaktyczne pozwalają oczyścić drogi oddechowe, dlatego nazywane są także "nebulizacjami oczyszczającymi". W ciągu ostatnich kilku tygodni testowania tężni odwiedziło ją już ok. 3100 osób.
Otwarcie i poświęcenie tężni było częścią uroczystości "Barbórkowych" wielickich górników.
Z okazji ich święta w kaplicy św. Kingi, 101 metrów pod ziemią, odprawiona została również Msza św., której przewodniczył bp Jan Szkodoń. Podczas górniczej akademii zostały też wręczone różne odznaczenia i wyróżnienia.
-----
Tężnia będzie otwarta od maja do października od godz. 8 do 22, a od listopada do kwietnia od godz. 9 do 17. Bilety w cenie 9 i 6 zł można kupić bezpośrednio przy wejściu, a także w kasach kopalni oraz w biurze promocji kopalni przy ul. Wiślnej 12. Szczegóły na www.kopalnia.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.