Wyciek akt afery podsłuchowej

Prokuratura Okręgowa w Warszawie ma prowadzić śledztwo ws. wycieku akt z tzw. afery podsłuchowej. Wystąpiła o to Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, której akta ujawniono w internecie. Główne śledztwo ws. podsłuchów, w którym zarzuty mają cztery osoby, ma być przedłużone do września.

Na jednym z portali społecznościowych na profilach Zbigniewa Stonogi i Gazety Stonoga opublikowano zdjęcia akt ze śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Rzeczniczka praskiej prokuratury Renata Mazur podała na konferencji prasowej, że zwrócono się do prokuratora apelacyjnego w Warszawie o wskazanie jednostki, która zajmie się wyciekiem. Zdecydował on, że czynności podejmie Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Jej rzecznik Przemysław Nowak nie chciał się wypowiadać o sprawie, gdyż - jak powiedział PAP przed południem - materiały z praskiej prokuratury jeszcze nie wpłynęły. Zapowiedział konferencję prasową na godz. 15.

Zgodnie z art. 241 Kodeksu karnego za publiczne rozpowszechnianie bez zezwolenia materiałów z postępowania przygotowawczego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2.

Mazur potwierdziła, że ujawnione w sieci akta pochodzą ze śledztwa w sprawie podsłuchów. Według niej ujawniono materiały z 13 tomów akt, spośród ponad 20 tomów, jakie liczy ta sprawa. Podkreśliła, że od lutego tego roku stronom postępowania - podejrzanym, ich obrońcom, osobom pokrzywdzonym i ich pełnomocnikom - udostępniano akta śledztwa. W sumie - podała - było to kilkanaście osób. Znaczna część tych osób - jak wskazała - robiła fotokopie całych akt.

Mazur podkreśliła, że strona postępowania ma pełne prawo wglądu w akta sprawy, ale materiały były udostępniane do wyłącznej informacji stron, które uprzedzano o odpowiedzialności karnej w przypadku ich ujawnienia. "Pełna lista osób zostanie przekazana prokuratorowi prowadzącemu śledztwo w sprawie ujawnienia tych materiałów" - dodała.

Rzeczniczka podała, że wystąpiono o przedłużenie głównego śledztwa ws. podsłuchów o trzy miesiące - do września - w związku z oczekiwaniem na pomoc prawną z USA. Poprzednio było ono przedłużone do połowy czerwca. Właśnie w czerwcu USA mają zacząć realizować wniosek o pomoc prawną - dodała Mazur. Podkreśliła, że trwa także analiza ujawnionej niedawno, a nielegalnie nagranej rozmowy Elżbiety Bieńkowskiej i Pawła Wojtunika.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi śledztwo ws. podsłuchiwania od lipca 2013 r. w dwóch restauracjach kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Prokuratura w czerwcu 2014 r. postawiła zarzuty biznesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. - pracownikom restauracji, w których dokonywano podsłuchów. Falenta nie przyznał się do zarzutów i zapewniał, że jest niewinny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Awa
  09.06.2015 15:27
  Awa

  Stanisław Sojka śpiewał piosenkę z takim tekstem

  ,,tak jak w kinie'.....

 • Awa
  09.06.2015 21:05
  Awa

  z kontrowersje pl
  . ... zwiał, ......ski jest strzępkiem nerwów, nikt nie wie, co i kiedy wypłynie, łącznie z miejscową bezpieką, która też się domyśla kto, komu, po co i za ile. Poważna gra zacznie się wówczas, gdy wypłyną materiały smoleńskie, ale obawiam się, że właśnie te materiały nie wypłyną, bo to jest najcięższy kaliber, z zapalnikiem międzynarodowym. Jak się najtłustsze misie nie przestraszą widokiem swojego zmasakrowanego zaplecza, to może trzeba będzie wyłowić jakieś grubsze zwłoki, które za życia miały poważne kłopoty finansowe i niewierną żonę. I tyle, resztę można wrzucić na chiński serwer

 • jonatan
  11.06.2015 17:38
  Ludzie, usuwają fotografie akt z internetu! Skandal! Nie ma ich już na Facebook'u Stonogi, blokują hostingi plików. Pobierajcie je póki można, bo zaraz ich już nie będzie w sieci! Pobranie zdjęć nie jest nielegalne, więc możecie spokojnie to zrobić by kopie akt nie zaginęły! Działający link (stan na godzinę 17:20, strona powoli pada z racji dużego ruchu, więc trzeba się śpieszyć): http://bit.ly/1TdNBEf
 • jonatan
  11.06.2015 17:43
  Ludzie, usuwają fotografie akt z internetu! Skandal! Nie ma ich już na Facebook'u Stonogi, blokują hostingi plików. Pobierajcie je póki można, bo zaraz ich już nie będzie w sieci! Pobranie zdjęć nie jest nielegalne, więc możecie spokojnie to zrobić by kopie akt nie zaginęły! Działający link (stan na godzinę 17:20, strona powoli pada z racji dużego ruchu, więc trzeba się śpieszyć): http://bit.ly/1TdNBEf
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  14°C Sobota
  noc
  15°C Sobota
  rano
  23°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  wiecej »