Kardynał Gianfranco Ravasi ma wielki dar. Potrafi pisać o Biblii w sposób naprawdę porywający.
Na każdej stronie jego książki "Święte Księgi. Jak czytać i rozumieć Pismo Święte", widać autentyczny zachwyt i ogromną fascynację Słowem Bożym. Dla niego Stary i Nowy Testament to swoisty, tajemniczy kod, który każdy z nas powinien próbować rozszyfrować.
Ravasiego zdumiewa fakt, iż dzięki lekturze natchnionych autorów, często sami stajemy się natchnionymi czytelnikami. Ale przecież tak właśnie te teksty działają: „są żywym bytem, nieustannie osądzają teraźniejszość, przemawiają do naszych sumień, są pocieszeniem w naszym życiu, są wiecznie aktualne i skuteczne”.
Każdy z nas ma szansę otulić się w ów niezwykły „płaszcz Słowa Bożego” (cóż za poetyckie określenie!), choć oczywiście są i zagrożenia. Nie wszystko bowiem jesteśmy w stanie pojąć od razu. Możliwe jest przecież powierzchownie, dosłownie, błędne odczytanie słów proroków i ewangelistów.
Nie należy się jednak wtedy zniechęcać. Przecież najwięksi nawet ludzie Kościoła (autor cytuje np. świętych Hieronima i Augustyna), zmagali się z niektórymi, wyjątkowo trudnymi dla nich fragmentami świętych ksiąg.
Kardynał sam przywołuje takie przykłady. Pisze o gniewnym i mściwym starotestamentalnym Bogu, psalmach złorzeczących, „świętej przemocy”… Jak je rozumieć?
Cóż, Słowo Boga to czasem tylko taki promyczek, przebłyskujący wśród ludzkiej grzeszności, mordów, krwi. Pan „przemawia także w krzyku rozpaczy cierpiącego Hioba”, choć my najczęściej słyszymy tylko krzyk. Ten ukryty, boski ton jakoś do nas nie dochodzi.
Kard. Ravasi uświadamia nam jednak, że on (On!) jest. Pomaga wydobyć prawdziwe, głębokie znaczenie biblijnych historii i przypowieści. „Zdobyć je”.
Bo przecież Biblia jest też trochę jak twierdza! Należy ją oblegać, podchodzić z różnych stron. W jej wnętrzu znajdują się zaś komnaty i skarbce, w których to, co ludzkie ma szansę spotykać się z tym, co święte. Boskie. Nadprzyrodzone…
***
Miałem dla Państwa 5 egz. publikacji "Święte Księgi. Jak czytać i rozumieć Pismo Święte". Zadanie konkursowe było następujące: należało króciutko napisać, którą z biblijnych scen lub postaci uważają Państwo za najbardziej tajemniczą (i dlaczego). Nagrody otrzymują:
Henryk Metz z Gliwic, Ignacy Nowogrodzki z Lublina, Ewa Janus z Wieliczki, Dorota Dębowska z Jakubowa oraz Irmina Głowacka z Warszawy
Gratuluję, książki prześlemy pocztą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.