Do dwóch ważnych wydarzeń międzynarodowych nawiązał papież, spotykając się rano w Watykanie z ministrami środowiska krajów Unii Europejskiej.
Chodzi o przyjęcie już pod koniec września celów zrównoważonego rozwoju oraz o grudniowy szczyt klimatyczny COP 21 w Paryżu (30 listopada – 11 grudnia).
Ojciec Święty wskazał na trzy zasady: solidarności, sprawiedliwości i uczestnictwa. Mówiąc o pierwszej z nich, zwrócił uwagę, że słowo „solidarność” jest nieraz zapominane, a kiedy indziej nadużywane. Przypomniał, że niszczenie środowiska zagraża najbardziej ludziom biednym. Dlatego trzeba łączyć ze sobą dwie walki: z jego degradacją i z ubóstwem. Franciszek przeszedł dalej do zasady sprawiedliwości.
„W encyklice Laudato si’ pisałem o «długu ekologicznym», w szczególności między Północą a Południem. Wiąże się on z brakiem równowagi handlowej mającym konsekwencje w dziedzinie ekologii i z nieproporcjonalnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych, jakiego dopuściły się kiedyś pewne kraje. Musimy respektować ten dług. Wspomniane państwa winny przyczyniać się do jego rozliczenia. Mają dawać przykład, znacznie ograniczyć zużycie energii nieodnawialnej i zapewnić środki krajom najbardziej potrzebującym aby promować poczynania i programy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Muszą też zastosować systemy właściwego gospodarowania lasami, transportem, odpadami, podejmując na serio poważny problem marnotrawienia żywności, wprowadzając cyrkulacyjny model gospodarczy, zachęcając do nowych stylów postępowania i życia” – powiedział Papież.
Mówiąc wreszcie o zasadzie uczestnictwa, Papież wskazał na potrzebę zapewnienia wszystkim ludziom udziału w decyzjach o wykorzystaniu tak ogromnych możliwości, jakie daje nam dziś nauka i technika. „Wymaga to dialogu opartego na wizji ekologii integralnej, która jest przedmiotem encykliki Laudato si’” – powiedział Franciszek europejskim ministrom środowiska.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.