Do dwóch ważnych wydarzeń międzynarodowych nawiązał papież, spotykając się rano w Watykanie z ministrami środowiska krajów Unii Europejskiej.
Chodzi o przyjęcie już pod koniec września celów zrównoważonego rozwoju oraz o grudniowy szczyt klimatyczny COP 21 w Paryżu (30 listopada – 11 grudnia).
Ojciec Święty wskazał na trzy zasady: solidarności, sprawiedliwości i uczestnictwa. Mówiąc o pierwszej z nich, zwrócił uwagę, że słowo „solidarność” jest nieraz zapominane, a kiedy indziej nadużywane. Przypomniał, że niszczenie środowiska zagraża najbardziej ludziom biednym. Dlatego trzeba łączyć ze sobą dwie walki: z jego degradacją i z ubóstwem. Franciszek przeszedł dalej do zasady sprawiedliwości.
„W encyklice Laudato si’ pisałem o «długu ekologicznym», w szczególności między Północą a Południem. Wiąże się on z brakiem równowagi handlowej mającym konsekwencje w dziedzinie ekologii i z nieproporcjonalnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych, jakiego dopuściły się kiedyś pewne kraje. Musimy respektować ten dług. Wspomniane państwa winny przyczyniać się do jego rozliczenia. Mają dawać przykład, znacznie ograniczyć zużycie energii nieodnawialnej i zapewnić środki krajom najbardziej potrzebującym aby promować poczynania i programy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Muszą też zastosować systemy właściwego gospodarowania lasami, transportem, odpadami, podejmując na serio poważny problem marnotrawienia żywności, wprowadzając cyrkulacyjny model gospodarczy, zachęcając do nowych stylów postępowania i życia” – powiedział Papież.
Mówiąc wreszcie o zasadzie uczestnictwa, Papież wskazał na potrzebę zapewnienia wszystkim ludziom udziału w decyzjach o wykorzystaniu tak ogromnych możliwości, jakie daje nam dziś nauka i technika. „Wymaga to dialogu opartego na wizji ekologii integralnej, która jest przedmiotem encykliki Laudato si’” – powiedział Franciszek europejskim ministrom środowiska.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.