Senat zakończył dwudniowe posiedzenie. Senatorowie w porannych głosowaniach przyjęli m.in. ustawę o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych oraz nowelę ustawy obrocie instrumentami finansowymi.
W piątkowe południe rozpocznie się uroczyste jubileuszowe posiedzenie izby z okazji 20. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu.
Wezmą w nim udział senatorowie wszystkich kadencji, reprezentanci Polonii, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk. Uroczystość odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu - miejscu pierwszego posiedzenia Senatu I kadencji w 1989 r.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się ponadto marszałkowie Senatu poprzednich kadencji: Adam Struzik, Alicja Grześkowiak oraz Longin Pastusiak, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki, prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.
Zaproszony na uroczystość był również prezydent Lech Kaczyński. Ze względu na swoją rozpoczynającą się w czwartek dwudniową wizytę w Azerbejdżanie nie weźmie on jednak udziału w obchodach.
Przed rozpoczęciem uroczystego posiedzenia jednej z senackich sal zostanie nadane imię zmarłego na początku kwietnia marszałka Senatu I kadencji Andrzeja Stelmachowskiego.
Przywrócenie Senatu było jednym z postanowień porozumienia zawartego przez władze PRL i opozycję solidarnościową w wyniku rozmów okrągłego stołu. Porozumienie to przewidywało ponadto przeprowadzenie wolnych wyborów do Senatu. Wybory do Sejmu miały być częściowo wolne - opozycja mogła bowiem walczyć tylko o 35 proc. mandatów poselskich.
Wybory do Senatu, które były pierwszymi wolnymi wyborami nie tylko w powojennej Polsce, ale również w całym bloku komunistycznym, odbyły się 4 czerwca 1989 r. (wraz z wyborami do Sejmu). Przyniosły sukces "Solidarności". Jej kandydaci zdobyli 99 na 100 miejsc w Senacie.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.