Ekologii ludzkiej Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego poświęciła swe tradycyjne przesłanie do hinduistów na ich główne święto Diwali. W tym roku będą je oni obchodzili 11 listopada.
W przesłaniu nawiązano do niedawnej encykliki Laudato si’, w której Ojciec Święty podjął sprawę środowiskowego i ludzkiego kryzysu ekologicznego, zagrażającego naszej planecie. Wskazano na odpowiedzialność ludzi za powierzoną im przez Boga ziemię i na nierozerwalny związek między naszą harmonią ze stworzeniem a pokojem wśród nas. Jeśli pokój ma zapanować na świecie, musimy nastawić się „na opiekę nad naturą, obronę ubogich, budowanie sieci braterstwa i szacunku” (Laudato si’, 201).
Przypomniano słowa Jana Pawła II z encykliki Centesimus Annus: „Pierwszą i podstawową komórką ekologii ludzkiej jest rodzina, w której człowiek otrzymuje pierwsze i decydujące wyobrażenia związane z prawdą i dobrem, uczy się, co znaczy kochać i być kochanym, a więc co konkretnie znaczy być osobą” (39).
Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zachęca, by hinduiści i chrześcijanie razem z ludźmi innych tradycji wspólnie wdrażali tę ludzką ekologię. Służyć temu może również ustanowiony przez Papieża Franciszka na 1 września Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.