Reklama

Dotrzeć do rówieśników

W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodzi 25-lecie istnienia.

Reklama

11 listopada w ramach dnia skupienia alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu wysłuchali konferencji na temat KSM. Wygłosił ją ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM. - Tego typu spotkania służą przybliżaniu duszpasterskich doświadczeń w celu formacji alumnów - tłumaczy ks. Z. Kucharski. - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest środowiskiem osób, które angażują się w apostolstwo, życie Kościoła. Tym samym jest to przybliżenie alumnom duchowości świeckich - precyzuje.

- W diecezji KSM zakłada biskup - informuje ks. Kucharski. - Nie może być tak, że zbierze się grupa młodych ludzi i zakłada KSM. Stowarzyszenie to nie może istnieć bez księży - dodaje.

Na każdym szczeblu funkcjonowania KSM posiada asystentów. Organizacja ma także swojego prezesa. Jest on mianowany dekretem biskupa.

- KSM jest organizacją, która zrzesza młodych ludzi - kontynuuje asystent generalny KSM. Kandydatem na członka może być osoba, która ukończyła 14 lat. 16-latek to członek junior. Młodzież od 18 do 30 roku życia to członkowie zwyczajni. Osoby starsze to członkowie seniorzy.

Ks Zbigniew Kucharski prowadzi dni skupienia, rekolekcje w seminariach, a także dla księży z poszczególnych diecezji. - Zadaniem tego typu spotkań jest przygotowanie do przyszłej pracy duszpasterskiej - opowiada ks. Kucharski.  

Ich uczestnicy, w kontekście KSM-u rozmawiają na temat współczesnych wyzwań duszpasterskich. O radościach i trudnościach w duszpasterstwie młodzieży. Oczekiwaniach przeszłego duszpasterza, księdza w stosunku do młodych osób.

KSM istniało w Polsce przed II wojną światową i tuż po niej. W 1953 roku władze komunistyczne zabroniły działalności organizacji. Tym samym KSM został rozwiązany.

- Asystentem KSM po wojnie był Karol Wojtyła. On bardzo dobrze wiedział co to jest KSM - przybliża ks. Kucharski. Po jego zlikwidowaniu, jako ksiądz działał w środowisku w sposób ukryty i prowadził formację KSM-u pod inną nazwą. - Nie można było rozszyfrować, że to jest KSM - dodaje ks. Kucharski.

Po wyborze na papieża, w czasie wizyty ad limina polecił polskim biskupom zakładanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

- KSM to organizacja ukierunkowana nie tylko na to, by prowadzić formację religijną młodzieży, zajmować się sama sobą i zdobywać coraz większą ilości członków. Jest organizacją, która formuje młodych ludzi, by szli do innych młodych ludzi. Docierali do nich z wartościami, Ewangelią - wylicza ks. Kucharski. - Nie dążymy do tego, by organizować spotkania formacyjne, ale do tego, by powstawały dzieła - zaznacza.

Dzieł założonych przez KSM wiele było przed II wojną światową i tuż po niej. Jednym z nich był klub piłkarski Kolejarz. Istniej on do dziś pod nazwą Lech Poznań.

- Po co powstał ten klub? Nie tylko po to, by młodzież grała w piłkę, ale by przy okazji klubu założyć szkołę wychowywania młodych ludzi. To jest cel funkcjonowania tego typu środowiska młodzieżowego - podsumowuje ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM.

Patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest bł. Karolina Kózkówna.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama