Przyjęcie, współczucie, zrozumienie i przebaczenie – te Jezusowe postawy Papież Franciszek wymienił jako zasadnicze elementy tworzenia kultury zdrowia.
Papież uczynił to w czasie audiencji dla uczestników watykańskiej konferencji „Kultura zdrowia (salus) i przyjęcia w służbie człowiekowi i planecie”. Międzynarodowe spotkanie zorganizowała już po raz 30. Papieska Rada ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
„Bliskość z drugim, ta prawdziwa, a nie udawana, aż do uznania go za swojego, także nieprzyjaciela jako brata, pokonuje wszelkie bariery: narodowości, pochodzenia społecznego, religii, jak uczy nas tego Miłosierny Samarytanin z ewangelicznej przypowieści. Przezwycięża także tę negatywną kulturę, według której zarówno w krajach bogatych, jak i biednych ludzie są akceptowani bądź odrzucani według kryteriów użyteczności, w szczególności użyteczności społecznej i ekonomicznej – mówił Papież. – Ta mentalność jest siostrą tzw. «medycyny pragnień», postawy coraz bardziej rozpowszechnionej w krajach bogatych, charakteryzującej się poszukiwaniem za wszelką cenę doskonałości fizycznej, w ułudzie wiecznej młodości. Jest to postawa, która prowadzi do odrzucenia i zmarginalizowania tych, którzy nie są «wydajni», którzy są widziani jako ciężar, przeszkoda czy są po prostu brzydcy”.
W watykańskiej konferencji uczestniczy ponad 600 osób z całego świata, w tym także z Polski. Nowo mianowany minister zdrowia Konstanty Radziwiłł weźmie udział w panelu nt. ekologii systemu zdrowotnego, gdzie w centrum powinna być osoba, a nie zysk.
W trakcie konferencji występował także abp Zygmunt Zimowski, kierujący Papieską Radą ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. „Jako Papieska Rada, której zadaniem jest troska o człowieka, o jego zdrowie psychiczne i fizyczne, pragniemy przez tę konferencję wyłączyć się w dzieło wyznaczania strategii, które społeczność międzynarodowa musi koniecznie wypracować, aby odrodzić człowieka i przywrócić piękno całemu Stworzeniu. Nasze obrady poprzedzają bezpośrednio Szczyt Klimatyczny COP21 w Paryżu, a także Jubileusz Miłosierdzia. Są zatem doskonałą okazją, aby jeszcze raz pochylić się nad człowiekiem, zwłaszcza chorym, cierpiącym, odrzuconym. Z myślą o tym człowieku św. Jan Paweł II założył 30 lat temu Papieską Radę ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. W tym roku wspominamy też 20. rocznicę encykliki Evangelium vitae o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia, w której Jan Paweł II wskazał na wiele zagrożeń, na jakie to ludzkie życie jest narażone we współczesnym świecie konsumpcji i techniki” – powiedział abp Zimowski.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.