Cykl imprez inspirowanych czasami średniowiecza, pod nazwą "Pierścień św. Kingi", rusza w niedzielę w Małopolsce. Przygoda ze średniowieczem będzie czekać w kolejne niedziele lipca na turystów i mieszkańców: Bochni, Krościenka nad Dunajcem i Dębna.
"To już piąta edycja cyklu. W tym roku letnia wędrówka szlakiem średniowiecznych obyczajów i legend rozpoczyna się w Bochni. W najbliższą niedzielę zaplanowano tam szereg wydarzeń pod hasłem "W średniowiecznym miasteczku". Tydzień później, w Krościenku nad Dunajcem uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało życie w średniowiecznej wiosce na szlaku handlowym na Węgry. Na zakończenie, 26 lipca, na zamku w Dębnie będzie można poznać życie dworskie, rzemiosło i obyczaj rycerski" - powiedziała PAP Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury.
Zaplanowano też zwiedzanie tych trzech miejscowości, poznawanie najcenniejszych zabytków i ekspozycji muzealnych oraz pikniki z prezentacjami dawnych rzemiosł, rozrywek, zabaw i obyczajów.
"Elementem spinającym wszystkie edycje jest gra terenowa, w trakcie której uczestnicy w aktywnej formie poznają historię i kulturę Małopolski. Najchętniej biorą w niej udział rodzice i dzieci. Rodziny mają do wykonania zadania, dzięki którym nabywają dawne umiejętności, związane ze średniowieczem. W Bochni będą uczyć się np. warzenia soli, a w Dębnie - tańców dworskich, rzemiosła rycerskiego" - wyjaśniła Gorgoń.
W trakcie bocheńskiego pikniku będzie można poznać tajniki pracy dawnych kowali, garncarzy i pasamoników. Będą też warsztaty średniowiecznej kaligrafii i iluminacji prowadzone przez Bractwo "Scriptorium". Historycy będą oprowadzać wycieczki po średniowiecznej Bochni i po miejscowym muzeum. Na kilka godzin ożyje też park archeologiczny Osada VI Oraczy, ze zrekonstruowanymi średniowiecznymi zabudowaniami.
Na uczestników średniowiecznej przygody w Krościenku nad Dunajcem czeka poznawanie sekretów pienińskiej przyrody, spotkanie z zielarzem i warsztaty etnograficzne. Zaplanowano też sześciogodzinną wycieczkę "Śladami ucieczki św. Kingi" z opowieściami o wykopaliskach w ruinach Zamku Pienińskiego. Będzie też zwiedzanie miasta, przeprawa z flisakami przez Dunajec, warsztaty i pokazy rękodzieła oraz tańców góralskich i węgierskich.
W ostatnią niedzielę lipca na gotyckim Zamku w Dębnie zaplanowano m.in. warsztaty heraldyczne i średniowiecznych tańców oraz szycia strojów z epoki. Będzie też pokaz średniowiecznej mody i biżuterii. Na zamkowym dziedzińcu odbędzie się turniej gry planszowej "Pierścień św. Kingi" a wokół zamku - warsztaty rycerskie. Będzie też można poznać tajniki pracy płatnerza. Drużyna Jakuba Odrowąża zapowiedziała pokaz walk rycerskich, a Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo" - spektakl "Niepokoje średniowiecza".
Wstęp na imprezy organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w ramach akcji "Pierścień św. Kingi" jest wolny. Więcej informacji można zaleźć pod adresem: www.pierscienkingi.pl
Jak podkreślają organizatorzy, postać patronki projektu - księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce.
Św. Kinga (1234-1292) była córką króla Węgier Beli IV, poślubioną księciu Bolesławowi Wstydliwemu. Według legendy, przed wyjazdem do Polski poprosiła ojca, aby w wianie - zamiast kosztowności - obdarował ją węgierską solą. Bela IV podarował jej najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz. Księżniczka biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień. W drodze do kraju swego męża, zabrała ze sobą węgierskich górników, którym w Polsce kazała szukać soli. Węgrzy znaleźli sól w Bochni i Wieliczce, a w pierwszej wydobytej bryle - pierścień Kingi.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.