Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali w niewielkiej miejscowości pod Stargardem Szczecińskim plantację konopi indyjskich. Uprawa liczyła 3 tys. krzewów. Policjanci zatrzymali pięć osób.
Jak poinformowano w niedzielę w zespole prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie to największa zlikwidowana do tej pory plantacja tej rośliny w Polsce.
CBŚ zatrzymało plantatorów na gorącym uczynku. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy otoczyło zabudowania posesji, gdzie uprawiono konopie. Kolejna grupa policjantów weszła do wnętrza budynku przeszukując poszczególne pomieszczenia. Zatrzymano czterech mężczyzn, którzy byli w trakcie doglądania uprawy. Byli kompletnie zaskoczeni wizytą policjantów i nie stawiali oporu.
Konopie, łącznie 3 tys. krzewów, były uprawiane w dwóch pomieszczeniach specjalnie do tego przygotowanych. Pierwsze z nich o powierzchni ponad 140 m kw., a drugie ponad 60 m kw. Oba wyłożone były aluminiową folią utrzymującą ciepło. W większym pomieszczeniu na całej powierzchni ustawione były stoły pokryte materiałem pochłaniającym wodę, na nich rozstawione były doniczki z roślinami. Pomieszczenia wyposażone były w specjalistyczne oświetlenie, wentylację i instalację wodną. Każda z roślin miała osobny wężyk, którym doprowadzana była woda i specjalne nawozy przyśpieszające wzrost roślin.
W osobnym pomieszczeniu znajdowały się zbiorniki z wodą i pompami, gdzie mieszano nawozy i rozprowadzano je poprzez system nawadniający do każdej rośliny.
Akcja funkcjonariuszy CBŚ objęła również posesję należącą do jednego z plantatorów, znajdującą się w innej miejscowości w sąsiednim powiecie. Ujawniono tam kolejne pomieszczenie wyposażone w profesjonalne urządzenia oświetleniowe, grzewcze i nawadniające przystosowane do uprawy około 2 tysięcy krzaków konopi. Na miejscu zatrzymano mężczyznę dozorującego pomieszczenia, u którego znaleziono ponad 100 wysuszonych krzewów konopi oraz znaczną ilość suszu marihuany.
Dwie nielegalne plantacje marihuany mogły posłużyć przestępcom do wyprodukowania w jednorazowym cyklu hodowli około 20 kilogramów gotowego do sprzedaży narkotyku.
W tej sprawie Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie wszczęła śledztwo. Wszystkich zatrzymanych sąd aresztował na trzy miesiące. Policja podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Za uprawę znacznej ilości narkotyków grozi do 12 lat więzienia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.