W Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze 12 lutego odbyło się V Spotkanie Potomków Powstańców Wielkopolskich, pt. "Leć Orle Biały…".
Na spotkanie przybyli krewni powstańców, miłośnicy historii oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych.
– Od kilku lat spotykamy się w coraz większym gronie. Ideą spotkania jest popularyzacja i upamiętnienie tego wielkiego wydarzenia historycznego, jakim było powstanie wielkopolskie. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny. Jest to okazja do wspomnień i refleksji – zauważyła Renata Muszkieta-Stawczyk, wicedyrektor ZS Ekonomicznych w Zielonej Górze.
Dla uczestników spotkanie stało się okazją do rozmów, zaprezentowania rodzinnych pamiątek i dzielenia się wiedzą na temat powstania wielkopolskiego.
– Moi pradziadkowie: Wacław Staszewski i Franciszek Mościpan byli powstańcami wielkopolskimi. Jeden zginął już po powstaniu, podczas obrony granic. Drugi pradziadek przeżył powstanie wielkopolskie i po wojnie przeprowadził się do Nowej Soli, tam też jest pochowany. To, że moi pradziadkowie byli powstańcami jest dziś dla mnie powodem do dumy – powiedział Błażej Mościpan.
Maciej Myczka z okazji spotkania założył strój powstańca wielkopolskiego i przygotował wystawę o swoim dziadku.
– Mój dziadek Franciszek Lemański był powstańcem wielkopolskim. Służył najpierw w pruskiej armii, następnie w Kompanii Ozdrowieńców w Poznaniu, a później uciekł do powstania wielkopolskiego, do Wolsztyna. Zdobył Wolsztyn, Kargową, Kopanicę, a potem był dowódcą placu i koszar w Wolsztynie. Dla mnie powstanie wielkopolskie to dziadek Franek Lemański – opowiadał Maciej Myczka, wnuk powstańca wielkopolskiego.
– Tradycje powstańcze staram się kultywować i jestem tu dziś z potrzeby serca. Przygotowałem na dzisiejsze spotkanie wystawę pamiątek po dziadku, m.in. zdjęcia i dokumenty. Pamiętam dobrze mojego dziadka. To był człowiek niezwykle otwarty i światowy, ale także skromny. Mówił biegle po niemiecku, nieźle po francusku i oczywiście po polsku. Dzięki niemu zrozumiałem, jak wielkie to było wydarzenie i jakie znaczenie miało dla Polski i Europy – dodał wnuk powstańca.
Spotkanie zorganizowało m.in. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 Koło nr 5 im. gen. broni Józefa Dowbor–Muśnickiego w Zielonej Górze i Zespół Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.