Misjonarze są apostołami miłosierdzia Bożego wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa - podkreśla przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur z okazji niedzieli "Ad Gentes", obchodzonej jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
W wydanym z tej okazji komunikacie bp Mazur nawiązując do hasła tego dnia: "Miłosierni aż po krańce świata" zwraca uwagę, że "głoszenie Ewangelii jest pierwszym dziełem miłości miłosiernej, gdyż jak uczył św. Jan Paweł II oraz bł. Matka Teresa z Kalkuty, dając innym Boga, ofiarowujemy im najwięcej. 2040 misjonarzy z Polski, w 97 krajach, każdego dnia staje się widomym znakiem miłosierdzia Boga i pomocnikami Chrystusa, nauczając i pełniąc dzieła miłości bliźniego. Są oni świadkami bezgranicznej, bezinteresownej i czułej miłości Boga, stale obecnej w naszym życiu" - przypomniał bp Mazur.
Podkreślił, że misjonarki i misjonarze poprzez służbę ubogim i potrzebującym pomocy są zarazem "świadkami miłosierdzia Kościoła". "Z oddaniem pielęgnują chorych, pocieszają strapionych, karmią głodnych, zaradzają wielu potrzebom sierot, starców i niepełnosprawnych. Są solidarni z tymi, którzy są wykluczeni" - głosi komunikat przewodniczącego KEP ds. Misji.
Bp Mazur wskazał, że ubiegłoroczny IV Krajowy Kongres Misyjny przypomniał wszystkim ochrzczonym powołanie misyjne. "Każdy wierny jest misjonarzem - głosicielem miłosiernego Chrystusa. Wszyscy też zostaliśmy obdarzeni szczególnym zadaniem - bycia miłosiernymi +aż po krańce świata+. To zadanie wypełniamy poprzez modlitwę ofiarowaną w intencjach misjonarzy, dar cierpienia i finansowe wsparcie misji. Nasze zaangażowanie misyjne przeżywajmy w duchu wdzięczności za dar Chrztu Świętego; za tych pierwszych misjonarzy, którzy przed wiekami przynieśli światło Chrystusa do Polski" - podkreślił hierarcha.
Bp Mazur zwrócił się z apelem do wiernych, by "nie ustawali w hojności", przekazując w niedzielę ofiarę do puszek na rzecz misji lub wysyłając sms-a na numer 72032 o treści "Misje". Poinformował zarazem, że tylko w ubiegłym roku Dzieło Pomocy "Ad Gentes" zebrało 2 mln zł i dzięki ofiarności wiernych mogło zrealizować 220 projektów ewangelizacyjnych, medycznych, edukacyjnych i charytatywnych na misjach w najbiedniejszych krajach świata.
Przewodniczący KEP ds. Misji przypomniał, że papież Franciszek ogłaszając Rok Miłosierdzia, zachęcił wiernych do pełnienia uczynków miłosierdzia wobec duszy i ciała. "Są one szczególnie potrzebne w krajach misyjnych. Solidaryzując się z misjonarzami uświadamiamy sobie, że my również, na mocy chrztu św. jesteśmy ich współpracownikami w czynieniu dobra i trosce o potrzebujących. Chociaż nie wyjeżdżamy na misje, realizujemy nasze powołanie uczniów-misjonarzy poprzez modlitwę w intencji misji, ofiarowanie cierpień i niedostatków życiowych, a także wsparcie finansowe dzieł miłosierdzia pełnionych przez polskich misjonarzy" - podkreślił bp Mazur.
W 97 krajach pracuje 2040 misjonarzy z Polski. Najwięcej z nich posługuje w Afryce i na Madagaskarze (819). W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 797 misjonarzy i misjonarek z Polski. W Azji jest 336 polskich misjonarzy, a w Oceanii 68. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Wśród polskich misjonarzy 60 osób to świeccy.
Dzieło "Ad Gentes" zostało powołane we wrześniu 2005 r. przez Konferencję Episkopatu Polski; działalność zainaugurowało 12 marca 2006 r. zbiórką pieniężną do puszek. Jego celem jest niesienie pomocy materialnej dla polskich misjonarzy. Dzieło jest agendą Komisji KEP ds. Misji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.