Bp Mazur: Misjonarze są apostołami miłosierdzia

Misjonarze są apostołami miłosierdzia Bożego wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa - podkreśla przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur z okazji niedzieli "Ad Gentes", obchodzonej jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

W wydanym z tej okazji komunikacie bp Mazur nawiązując do hasła tego dnia: "Miłosierni aż po krańce świata" zwraca uwagę, że "głoszenie Ewangelii jest pierwszym dziełem miłości miłosiernej, gdyż jak uczył św. Jan Paweł II oraz bł. Matka Teresa z Kalkuty, dając innym Boga, ofiarowujemy im najwięcej. 2040 misjonarzy z Polski, w 97 krajach, każdego dnia staje się widomym znakiem miłosierdzia Boga i pomocnikami Chrystusa, nauczając i pełniąc dzieła miłości bliźniego. Są oni świadkami bezgranicznej, bezinteresownej i czułej miłości Boga, stale obecnej w naszym życiu" - przypomniał bp Mazur.

Podkreślił, że misjonarki i misjonarze poprzez służbę ubogim i potrzebującym pomocy są zarazem "świadkami miłosierdzia Kościoła". "Z oddaniem pielęgnują chorych, pocieszają strapionych, karmią głodnych, zaradzają wielu potrzebom sierot, starców i niepełnosprawnych. Są solidarni z tymi, którzy są wykluczeni" - głosi komunikat przewodniczącego KEP ds. Misji.

Bp Mazur wskazał, że ubiegłoroczny IV Krajowy Kongres Misyjny przypomniał wszystkim ochrzczonym powołanie misyjne. "Każdy wierny jest misjonarzem - głosicielem miłosiernego Chrystusa. Wszyscy też zostaliśmy obdarzeni szczególnym zadaniem - bycia miłosiernymi +aż po krańce świata+. To zadanie wypełniamy poprzez modlitwę ofiarowaną w intencjach misjonarzy, dar cierpienia i finansowe wsparcie misji. Nasze zaangażowanie misyjne przeżywajmy w duchu wdzięczności za dar Chrztu Świętego; za tych pierwszych misjonarzy, którzy przed wiekami przynieśli światło Chrystusa do Polski" - podkreślił hierarcha.

Bp Mazur zwrócił się z apelem do wiernych, by "nie ustawali w hojności", przekazując w niedzielę ofiarę do puszek na rzecz misji lub wysyłając sms-a na numer 72032 o treści "Misje". Poinformował zarazem, że tylko w ubiegłym roku Dzieło Pomocy "Ad Gentes" zebrało 2 mln zł i dzięki ofiarności wiernych mogło zrealizować 220 projektów ewangelizacyjnych, medycznych, edukacyjnych i charytatywnych na misjach w najbiedniejszych krajach świata.

Przewodniczący KEP ds. Misji przypomniał, że papież Franciszek ogłaszając Rok Miłosierdzia, zachęcił wiernych do pełnienia uczynków miłosierdzia wobec duszy i ciała. "Są one szczególnie potrzebne w krajach misyjnych. Solidaryzując się z misjonarzami uświadamiamy sobie, że my również, na mocy chrztu św. jesteśmy ich współpracownikami w czynieniu dobra i trosce o potrzebujących. Chociaż nie wyjeżdżamy na misje, realizujemy nasze powołanie uczniów-misjonarzy poprzez modlitwę w intencji misji, ofiarowanie cierpień i niedostatków życiowych, a także wsparcie finansowe dzieł miłosierdzia pełnionych przez polskich misjonarzy" - podkreślił bp Mazur.

W 97 krajach pracuje 2040 misjonarzy z Polski. Najwięcej z nich posługuje w Afryce i na Madagaskarze (819). W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 797 misjonarzy i misjonarek z Polski. W Azji jest 336 polskich misjonarzy, a w Oceanii 68. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Wśród polskich misjonarzy 60 osób to świeccy.

Dzieło "Ad Gentes" zostało powołane we wrześniu 2005 r. przez Konferencję Episkopatu Polski; działalność zainaugurowało 12 marca 2006 r. zbiórką pieniężną do puszek. Jego celem jest niesienie pomocy materialnej dla polskich misjonarzy. Dzieło jest agendą Komisji KEP ds. Misji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  wiecej »