Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzi się 2 kwietnia – w tym roku już po raz dziewiąty.
Z tej okazji abp Zygmunt Zimowski wystosował specjalne przesłanie zatytułowane „Twórcy i świadkowie nadziei”.
„Często codzienny trud, rozczarowanie, zagubienie, samotność czy niepokój o przyszłość biorą górę nad nadzieją, jaka powinna być podporą dla wszystkich, którzy z różnych powodów znaleźli się na drodze życia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” – zwraca uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych z okazji dnia refleksji nad tym schorzeniem.
Szef watykańskiej dykasterii podkreśla, że musimy zdawać sobie sprawę, jak ważne i konieczne jest pobudzanie do działania w tej dziedzinie, aby wciąż doskonalić proponowane rozwiązania pomocy, wspierać badania naukowe, jak również po prostu być blisko osób z autyzmem i ich rodzin. Kluczowe wydaje się tutaj działanie oparte na wierze i mocno utwierdzone w nadziei chrześcijańskiej. „Podczas gdy nie jest łatwo znaleźć powody, aby żyć nadzieją, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które często nie tylko trudno zdiagnozować, ale – zwłaszcza dla rodzin borykających się z tym problemem – przezwyciężyć wstyd czy skłonność do izolowania się, jesteśmy wezwani, aby pokładać nadzieję w Bogu” – napisał przewodniczący Papieskiej Rady.
W przesłaniu kładzie się znaczny nacisk na konieczność promowania konkretnych działań polegających na wspieraniu i odbudowywaniu nadziei. Mają to być otwieranie się, spotkania i braterska solidarność, uwzględniające fakt, że autyzm obejmuje całe życie człowieka. Chodzi tu zatem o współpracę między sektorami: zdrowotnym, socjalnym, edukacyjnym i integracyjnym, a tam, gdzie jest to możliwe, w obszarze specjalizacji zawodowej, celem rozwijania autonomii osób z autyzmem. „Kształtujmy nasze życie w oparciu o akceptację i integrację z osobami z autyzmem w przekonaniu, że w ten sposób będziemy świadkami prawdziwej i radosnej nadziei w Kościele i w świecie” – napisał abp Zimowski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.