Ponad 700 tysięcy dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA) w wieku do 5 lat znajduje się na granicy życia i śmierci i jest zagrożonych śmiercią głodową – ostrzega Fundusz Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci (UNICEF). W ogłoszonym 12 sierpnia oświadczeniu stwierdził on, że dramatycznie pogarsza się sytuacja z niedożywieniem dzieci, która już obecnie przekroczyła poziom alarmowy.
Według UNICEF-u, poziom wyżywienia dzieci pogorszył się gwałtownie szczególnie na południu kraju. Badania, przeprowadzone przez ekspertów tej organizacji, wykazały, że 16 proc. maluchów do 5. roku życia cierpi w wyniku ostrego niedożywienia, a dalszych 6,6 proc. jest w stanie bardzo ostrego niedożywienia, co oznacza duże prawdopodobieństwo ich śmierci w wyniku głodu.
Republika Środkowoafrykańska należy do najuboższych krajów świata. Występuje tam również największe opóźnienie, gdy chodzi o międzynarodowe zobowiązania w ramach tzw. milenijnych celów rozwoju. Jest to program, ogłoszony kilka lat temu przez ONZ, aby do końca 2015 przynajmniej o połowę zmniejszyć liczbę ofiar największych tragedii światowych, do których w pierwszej kolejności zaliczono właśnie głód, na który cierpi ponad miliard ludzi.
Niedożywienie w RŚA jest ściśle związane z wyjątkową biedą panującą w tym kraju, w którym ponad 60 proc. mieszkańców żyje za niespełna 1,25 dolara dziennie, czyli poniżej granicy, określonej przez organizacje międzynarodowe za próg ubóstwa. W ostatnich miesiącach sytuacja gospodarcza jeszcze się tam pogorszyła ze względu na spadek cen w górnictwie, które jest głównym przemysłem tego kraju, jak również w wyniku ogólnego kryzysu gospodarczego i finansowego na świecie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.