Patriarcha Moskwy i Wszechrusi spotkał się 4 września z ambasadorami dwudziestu krajów muzułmańskich.
Na spotkaniu przebiegającym w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha wyraził nadzieję, że w krajach reprezentowanych przez obecnych ambasadorów rządy tych państw więcej uwagi poświęcać będą potrzebom mniejszości chrześcijańskich tam mieszkających.
,,Uwaga poświęcona potrzebom chrześcijańskich mniejszości w krajach muzułmańskich byłaby dodatkowym czynnikiem w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim” – powiedział zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Dodał, że ,,liczne świątynie prawosławne w krajach arabskich i meczety w Rosji są symbolem przyjaźni chrześcijan i muzułmanów”.
Patriarcha przypomniał, że w niedalekiej przyszłości planuje odwiedzić Bliski Wschód, w tym prawosławne patriarchaty w Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimie. W ramach tej wizyty chciałby odbyć rozmowy z władzami Egiptu, Syrii, Jordanii, Libanu i Autonomii Palestyńskiej oraz ze zwierzchnikami religijnymi tych krajów.
Patriarcha Cyryl podkreślił, że ,,wierność tradycji jako normie życia, przywiązanie do wartości małżeństwa i rodziny, umiarkowanie w konsumpcji, zdolność do poświęcania się dla ojczyzny i bliźnich łączą kraje arabskie z Rosją. W tym względzie jesteśmy naturalnymi sprzymierzeńcami w obliczu wyzwań globalizującego się świata” – dodał rosyjski patriarcha.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.