Urządzane we włoskim Kościele już od 1990 r. obchody Dnia Judaizmu w przyszłym roku znowu będą wspólne z żydami
W styczniu b.r. włoscy rabini wycofali się z udziału. Motywowali to nierozstrzygniętą jeszcze ich zdaniem kontrowersją co do wielkopiątkowej modlitwy za żydów, wprowadzonej w lutym 2008 r. do Mszału łacińskiego z rytem przedsoborowym, przeznaczonego zresztą tylko dla katolickich tradycjonalistów.
Wczoraj z przewodniczącym Włoskiej Rady Rabinackiej rabinem Giuseppe Larasem i głównym rabinem Rzymu Riccardo Di Segnim spotkał się kard. Angelo Bagnasco. Przewodniczący episkopatu Włoch złożył im życzenia na przypadające w tych dniach obchody żydowskiego Nowego Roku, Dnia Pojednania i Święta Namiotów. Przypomniał wyjaśnienia kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone w sprawie intencji, jakimi kierował się Papież wprowadzając wspomnianą wielkopiątkową modlitwę. Zapewnił, że Kościół w niczym nie zmienił swej postawy względem wyznawców judaizmu, jaką rozwija zwłaszcza od Soboru. Wyraził zaniepokojenie pojawianiem się jeszcze ognisk antysemityzmu i antyjudaizmu. Rabini wspólnie z purpuratem zadecydowali, że żydzi znowu będą brali udział we włoskich obchodach Dniach Judaizmu. 17 stycznia przyszłego roku tematem refleksji, która już od 2006 r. dotyczy Dekalogu, będzie przykazanie „Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić” (Wj 20, 8).
Po spotkaniu z kard. Bagnasco przewodniczący Włoskiej Rady Rabinackiej wyraził satysfakcję z przezwyciężenia nieporozumień. Rabin Laras poinformował, że ustalono regularne spotkania z przedstawicielami episkopatu, by podtrzymać dialog.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.