Osiągnięcie rozwoju nie polega tylko na likwidacji biedy materialnej, ale także na wprowadzeniu systemu wartości w gospodarce i społeczeństwie niezależnie od dochodu na osobę – powiedział abp Silvano M. Tomasi 22 września w Genewie na 12. sesji zwyczajnej Rady Praw Człowieka ONZ.
Obrady poświęcone były prawu do rozwoju. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej wyraził uznanie dla grupy roboczej opracowującej listę kryteriów rozwoju. Podzielono je na trzy dziedziny: rozwój skoncentrowany na człowieku, środowisko sprzyjające rozwojowi oraz równość i sprawiedliwość społeczną.
Szef watykańskiej delegacji zaznaczył, by w kontekście rozwoju nie patrzeć na człowieka jak na odbiorcę pomocy, ale by dostrzec w nim autentycznego protagonistę, który w wolności decyduje o prawdziwie integralnym wzroście w relacjach społecznych. Przypomniał jeszcze raz znaczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Rozwój proponowany przez ONZ, w poszanowaniu Deklaracji niezbywalnych praw, będzie wtedy skoncentrowany na osobie, a nie na efektywności rozwoju.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Atak rosyjski dotknął obwody żytomierski, dniepropietrowski, odeski, doniecki, sumski i czerkaski.
Pogrzeb papieża stał się okazją do bardziej prywatnych spotkań polityków.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.