Stolica Apostolska poparła oenzetowską rezolucję wzywającą państwa posiadające arsenały jądrowe do rozbrojenia oraz do zakończenia rozprzestrzeniania tej broni
Dokument został jednogłośnie uchwalony 24 września podczas nadzwyczajnego spotkania Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti.
Szef watykańskiej dyplomacji zaznacza, że uchwalenie rezolucji nastąpiło w samą porę i jest wydarzeniem kluczowym, biorąc pod uwagę trwające zabiegi na rzecz wejścia w życie traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Wyraża też nadzieję, że nowojorski szczyt będzie przełomem gdy chodzi o rozbrojenie nuklearne i rolę Rady jako gwaranta bezpieczeństwa dla krajów nie posiadających broni masowej zagłady. Dlatego Stolica Apostolska zachęca odnośne kraje do podjęcia jednoznacznych decyzji i zobowiązań w sprawie rozbrojenia nuklearnego, jako że utrzymywanie tego rodzaju arsenału nie znajduje we współczesnym świecie żadnego usprawiedliwienia. Dobrym przykładem odbudowy międzynarodowego zaufania jest ogłaszanie stref wolnych od broni jądrowej i przystępowanie do nich. Dobrze by było, gdyby taką strefą stał się Bliski Wschód – czytamy w watykańskim oświadczeniu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.