Minister w kancelarii premiera, odpowiedzialna za walkę z korupcją Julia Pitera (PO) uważa, że sprawa nieprawidłowości w pracach nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych to nie korupcja, lecz lobbing. Chodzi o czwartkową publikację "Rzeczpospolitej", według której szef klubu PO Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki mieli lobbować w interesie firm hazardowych.
Pitera publikację gazety nazywa przeciekiem. "Gdyby była to afera korupcyjna, to zapewniam, że w tym przecieku znalazłby się fragment o ewentualnym honorarium za tę 'usługę' " - uważa Pitera. "Absolutnie nie powinny mieć miejsca te rozmowy i nie mam co do tego cienia wątpliwości" - ocenia minister w KPRM.
"Jak widać nie ma w ogóle informacji o tym, że było to związane z jakąś korzyścią materialną dla którejkolwiek z osób, która prowadziła tę rozmowę" - podkreśliła posłanka PO w rozmowie z radiem TOK FM. Tylko wtedy, jej zdaniem, można mówić o korupcji.
Według Pitery, Chlebowski i Drzewiecki popełnili błąd w kontaktach z lobbystami, którzy, zainteresowani pewnymi rozwiązaniami, wydzwaniają do posłów z prośbą o spotkanie lub próbują relacjonować sprawy przez telefon. "Zawsze ucinam taką rozmowę i odpowiadam, że jeżeli jest jakikolwiek problem, proszę o napisanie na piśmie wszystkiego, czego dana instytucja się domaga. (...) Ja się na pewno nie spotkam i na pewno odpowiem na piśmie" - podkreśliła Pitera.
"Myślę, że gdyby był tam fragment o gratyfikacji, to byłby to podstawowy hit 'Rzeczpospolitej', ponieważ jeżeli ktoś dokonał przecieku, a dokonał przecieku, bo tak jak mówię, nie było możliwości dostania tego z jakiejkolwiek kancelarii tajnej, to ten przeciek był prawdopodobnie dokonany, odpowiednio czarno rysował rzeczywistość. Narysował ją czarno, ale nie ma korzyści" - komentuje Pitera.
Samo ujawnienie sprawy Pitera uważa za zdumiewające, ponieważ najpierw szef CBA wysłał tajne pisma do kancelarii prezydenta, premiera, Sejmu oraz Senatu, a potem powiadomił o tym media.
Pitera zapewniła również, że sprawa ewentualnych nieprawidłowości w pracach nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych, zostanie wyjaśniona, czy to, w przypadku Chlebowskiego - przez klub PO lub, w przypadku Drzewieckiego - przez premiera.
Minister zaznaczyła również, że w środę rozmawiała z Chlebowskim o ustawie. Szef klubu PO miał zapewniać, że projekt ustawy jest niedobry i że od początku był mu przeciwny. Zdaniem Pitery ta rozmowa stawia Chlebowskiego w zupełnie innym świetle niż publikacja w "Rz".
"Rzeczpospolita" ujawniła w czwartek kulisy afery, o której Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało prezydenta, premiera, władze Sejmu i Senatu. W piśmie do nich Biuro ostrzegło, że budżet państwa mógł stracić 469 mln zł na zmianach w tzw. ustawie hazardowej.
Jak ustalił dziennik, w sprawę zamieszani są czołowi politycy PO: szef Klubu Platformy Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki. Mieli lobbować w interesie firm hazardowych. CBA zaalarmowało prezydenta o przecieku, który miał nastąpić po tym, jak Biuro powiadomiło o aferze premiera Donalda Tuska.
Dziennik napisał, że biznesmeni, którzy lobbowali ws. ustawy mieli założone podsłuchy telefoniczne i nagrane rozmowy mają dowodzić, że byli w stałym kontakcie z Chlebowskim i Drzewieckim; odbyli też z nimi kilkanaście spotkań.
Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) uważa, że sprawa rzekomych nieprawidłowości wokół tzw. ustawy hazardowej to "propaganda" i "awantura". Niesiołowski oświadczył też, że nie pójdzie na spotkanie do prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tej sprawie.
Niesiołowski przyznał w czwartek rano w TVN24, że otrzymał od CBA materiał o pracach nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej. Według czwartkowej "Rzeczpospolitej" CBA ostrzegło w tym dokumencie, że na zmianach w tej ustawie budżet państwa mógł stracić 469 mln zł.
Niesiołowski podkreślił, że informacja o tej sprawie, którą CBA przekazało prezydentowi, premierowi, władzom Sejmu i Senatu, była "super tajna". Dodał, że po przeczytaniu materiału CBA uważa, że nie ma tu żadnej afery. "Ja nie widzę tu cech przestępstwa" - zaznaczył.
"Kto tu komuś dał łapówkę, kto komuś dał pieniądze, gdzie tu jest przestępstwo? Mamy jakieś rozmowy" - mówił Niesiołowski. Dodał, że jeśli szef CBA Mariusz Kamiński uważa, że "złapał przestępców", to powinien skierować sprawę do prokuratury. W przeciwnym razie - w jego ocenie - jest to "awantura polityczna".
"Mam pretensje o to, że detonowano pozorną sprawę w mediach i że robi się wokół tego szum medialny" - mówił Niesiołowski. Dodał, że materiał CBA przekazano 10 osobom, w tym - jak zaznaczył - "osobom z PiS i ci to puścili do mediów".
Komentując informację, że prezydent zaprosi do siebie na spotkanie osoby, który otrzymały materiał z CBA, Niesiołowski oświadczył, że nie wybiera się na takie spotkanie. "Niech pan prezydent nie wysyła od razu, (...) niech się nie fatyguje, ja nie przyjdę. PiS nie bierze udziału w spotkaniach ze mną i nie chcę pana prezydenta stawiać w niezręcznej sytuacji" - powiedział.
"Prezydent się włącza w to, bo to jest korzystne dla PiS, to szkodzi rządowi, szkodzi obozowi politycznemu, który tworzy ten rząd. Ja w tej PiS-owskiej awanturze udziału nie wezmę" - dodał wicemarszałek. Według niego, branie udziału w tej "propagandowej akcji służy wyłącznie PiS", dlatego - dodał - ma nadzieję, że poza wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Putrą (PiS), pozostałe osoby nie pójdą na spotkanie do prezydenta.
Niesiołowski ocenił, że nagłośnienie całej sprawy ma związek ze zbliżającym się czasem wyborczym. "CBA tym razem wcześnie zaczął wybory" - powiedział.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.