40 lat temu społeczeństwo powiedziało komunistycznej władzy stanowcze – NIE!
W Radomiu kolegium ukarało 212 osób, sądy 259 osób, na jeszcze szerszą skalę uczestników protestu represjonowano karnymi zwolnieniami z pracy (objęły one co najmniej 939 osób, najwięcej z „Waltera”). 25 czerwca 1976 r. kraj ogarnęła fala strajków protestacyjnych, oprócz wydarzeń w Radomiu do protestów doszło m.in. w Ursusie, Płocku, Warszawie, Łodzi, Elblągu, Gdańsku, Grudziądzu, Poznaniu, Pruszczu Gdańskim, Radomsku, Starachowicach, Szczecinie i Wrocławiu. Historycy szacują, ze w różnego rodzaju akcjach protestacyjnych wzięło wówczas 70-80 tysięcy ludzi w co najmniej 90 zakładach pracy na terenie 24 województw.
Wobec tak gwałtownych protestów władze już 25 czerwca 1976 r. postanowiły wycofać się z podwyżki cen, o czym społeczeństwu zakomunikował premier Piotr Jaroszewicz w przemówieniu transmitowanym przez radio i telewizję. W następnych dniach w miastach całej Polski odbyły się manifestacje, na których potępiano „warchołów” z Radomia i Ursusa. W Ostrowcu Świętokrzyskim taką manifestację zorganizowano na ówczesnym Placu Wolności (Rynku) w dniu 28 czerwca 1976 r., gdzie ”ponad 15 tys. pracowników zakładów i instytucji naszego miasta, w tym 4 tys. hutników – zgromadziło się, aby dać wyraz pełnemu zaufaniu i poparciu dla polityki partii i państwa, zdecydowanej woli spokojnej i wytężonej pracy” („Walczymy o Stal” nr 26 (1277) z 16 lipca 1976 r.).
Robotnicze protesty w czerwcu 1976 roku rozpoczęły proces przemian w Polsce i całej środkowo-wschodniej Europie. Skala represji wywołała odruch solidarności, wiele środowisk i osób starało się udzielić pomocy prześladowanym, wśród nich harcerze z warszawskiej „Czarnej Jedynki” - jednej z niewielu drużyn, w której kultywowano tradycyjny model wychowania harcerskiego. Za datę powstania jawnej opozycji w Polsce należy uznać dzień 23 września 1976 r., kiedy to grupa 14 osób, m.in. Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i ks. Jan Zieja, powołała do życia Komitet Obrony Robotników. Podstawowym zadaniem w pierwszym okresie działalności KOR było udzielanie pomocy materialnej represjonowanym i ich rodzinom oraz zapewnienie adwokatów dla sądzonych uczestników robotniczych protestów. 25 marca 1977 r. powołano Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, jego rzecznikami byli Andrzej Czuma i Leszek Moczulski, organem prasowym była „Opinia”.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowało ekspozycję we współpracy z Oddziałem IPN w Lublinie, Delegaturą IPN w Radomiu oraz z Urzędem Miejskim w Radomiu i Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Patronat honorowy objęli starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, prezydenta Radomia Radosław Witkowski i prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.
Ostrowczanie i goście odwiedzający miasto, w terminie do 31 sierpnia br., na ostrowieckim Rynku mogą zapoznać się z wystawą Czerwiec 76. Zaczęło się w „Walterze”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.