W Opolu powstało Muzeum Polskiej Piosenki. Powstało z miłości do polskiej piosenki.
Tak na uroczystości otwarcia wystawy stałej zapewnił Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola. – Muzeum Polskiej Piosenki to miejsce wyjątkowe. Powstało z miłości do polskich artystów, z fascynacji tekstem polskich piosenek, z wsłuchania w kompozycje, jakie tutaj, w Opolskim Amfiteatrze, rozbrzmiewały od lat – mówił, podkreślając, że placówka ma formułę otwartą. – To muzeum, którego zbiorów nigdy nie zamkniemy, nie zgromadzimy tego ostatniego, symbolicznego eksponatu, który spowoduje, że powiemy, iż mamy wszystko. To muzeum będzie się stale rozrastać – zapewnił wiceprezydent.
Nowo otwarte muzeum jest nowoczesne i multimedialne. Spacerując po dwóch kondygnacjach, można wsłuchać się w znane przeboje, samemu je zaśpiewać, obejrzeć wiele materiałów archiwalnych. W zbiorach muzeum znalazły się m.in. kostiumy sceniczne, instrumenty, rękopisy nutowe, foldery festiwalowe czy plakaty. Wiele z nich będzie można zobaczyć w przyszłości na wystawach czasowych.
– Myślę, że otwieramy dziś jedno z najważniejszych muzeów w Polsce – podkreślił prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. – Historia Polski, ze swoją dramaturgią, ma pełno muzeów martyrologicznych. Natomiast muzeów kultury jest niewiele. A historia Polski to nie tylko cierpienie, ale również radość, entuzjazm – mówił prof. Nicieja, dodając, że przed laty to Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki przyciągnął go na studia do Opola.
– Zawsze kochałem polską piosenkę i to dla mnie zaszczyt, że mogę dowodzić taką instytucją – podkreślił Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, piosenkarz i autor tekstów. – Wierzę w to, że to muzeum będzie kolejnym powodem, żeby z całej Polski przyjeżdżano do Opola.
W piątkowy wieczór uroczystość otwarcia poprowadził Artur Orzech. Zakończyła się ona koncertem zespołu Hey, który wystąpił na deskach opolskiego Amfiteatru.
Muzeum Polskiej Piosenki mieści się w tym samym gmachu, co Narodowe Centrum Polskiej Piosenki (wejście od ul. Barlickiego). Można je zwiedzać od soboty 27 sierpnia, a będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godz. od 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy – 10 zł.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.