We wrześniu 2016 roku papież ponownie odwiedzi Asyż. Tym razem będzie uczestniczył w Światowym Dniu Modlitw o Pokój.
Za stroną watykańską publikujemy program spotkania:
O 10:30 papież wyleci helikopterem z Watykanu. Nieco ponad pół godziny później wyląduje na terenie ośrodka sportowego “Migaghelli” w Santa Maria degli Angeli. O 11:30 planowane jest jego przybycie na teren klasztoru św. Franciszka w Asyżu. Ojca Świętego będą oczekiwali: o. Mauro Gambeti, kustosz klasztoru, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, reprezentant muzułmanów, arcybiskup Canterbury Justin Welby, patriarcha kościoła syryjsko-prawosławnego Antiochii Efrem II, przedstawiciel judaizmu i najwyższy przełożony japońskiej szkoły buddyjskiej Tendai. Razem dotrą do klasztoru Sykstusa IV, gdzie będą na nich czekali przedstawiciele kościołów i religii świata oraz biskupi Umbrii. Ojciec Święty przywita się indywidualnie z zebranymi.
O 13:00 zaplanowano wspólny obiad w refektarzu. Zaproszono na niego także kilka osób - ofiar wojen. Dr Marco Impagliazzo, przewodniczący wspólnoty Sant'Egidio przypomni 25 rocznicę wyboru na patriarchę Jego świątobliwości Bartłomieja I.
O 15:15 zaplanowano indywidualne spotkania papieża z patriarchą Bartłomiejem I, reprezentantem muzułmanów, abp Justinem Welbym, katolikosem Efremem II i przedstawicielem judaizmu.
O 16:00 rozpocznie się jednoczesna, ale odbywająca się w różnych miejscach, modlitwa przedstawicieli różnych religii o pokój. Modlitwa ekumeniczna chrześcijan odbędzie się w Bazylice św. Franciszka, w kościele dolnym. Planowana jest na godzinę. Po zakończeniu modlitwy jej uczestnicy opuszczą Bazylikę. Na Piazza San Francesco spotkają przedstawicieli innych religii, którzy modlili się w innych miejscach, a następnie zajęli miejsca na placu.
O 17:15 rozpocznie się ceremonia zakończenia. Rozpocznie ją pozdrowienie wygłoszone przez biskupa miejsca, abp. Domenico Sorrentino. Następnie swoje przesłania wygłoszą: świadek - ofiara wojny, patriarcha Bartłomiej I, reprezentant muzułmanów, przedstawiciel judaizmu, przedstawiciel buddyzmu japońskiego i prof, Andrea Ricardi, założyciel wspólnoty Sant'Egidio. Po nich swoje przemówienie wygłosi papież Franciszek.
Następnie dzieci pochodzące z różnych narodów przyniosą tekst Apelu o Pokój, który zostanie odczytany. Chwilą ciszy po jego odczytaniu zostaną uczczone ofiary wojen. Uroczystość zakończy podpisanie Apelu, zapalenie świec i przekazanie znaku pokoju.
O 18:30 Papież uda się samochodem na lądowisko dla helikopterów w Santa Maria degli Angeli, skąd pół godziny później odleci do Watykanu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.