Papież wziął udział w ekumenicznym spotkaniu w Malmö.
Ekumeniczne spotkanie na stadionie Malmö Arena było kolejnym punktem podróży papieża Franciszka do Szwecji. Ma ona związek z odbywającymi się w tym kraju obchodami 500-lecia Reformacji. W przemówieniu do uczestników spotkania w Malmö Ojciec Święty nawiązał do wysłuchany wcześniej świadectw.
W tym kontekście podziękował rządom, pomagającym uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl. Zaznaczył, iż wszelkie działania na rzecz osób potrzebujących ochrony są wspaniałym gestem solidarności i uznania ich godności.
TŁUMACZENIE:
„Dla nas, chrześcijan priorytetem jest wychodzenie na spotkanie odrzuconych i usuniętych na margines naszego świata i sprawienie, aby namacalną była czułość i miłosierna miłość Boga, który nikogo nie odrzuca, lecz akceptuje wszystkich”.
Papież odniósł się także do słów swego zakonnego współbrata, biskupa Aleppo obrządku chaldejskiego, który mówił o okrucieństwie wojny, z powodu której cierpi Syria.
TŁUMACZENIE:
„Te historie, świadectwa motywują nas i dają nam nowy impuls do pracy w coraz większej jedności. Powracając do naszych domów, zabierzmy ze sobą zobowiązanie, żeby codziennie uczynić gest pokoju i pojednania, abyśmy byli mężnymi i wiernymi świadkami chrześcijańskiej nadziei.”
W czasie tego ekumenicznego spotkania Caritas Internationalis i Departament Służby dla Świata Światowej Federacji Luterańskiej podpisały wspólne memorandum o współpracy na rzecz wspierania godności ludzkiej i sprawiedliwości społecznej.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.