"Borys Godunow" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie zainauguruje nowy sezon artystyczny operą "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Premierę spektaklu zaplanowano na 30 października.

Dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej, że na inaugurację sezonu artystycznego sceny wybrał to właśnie dzieło, ponieważ " 'Borys Godunow' z jednej strony jest fundamentalnym, rosyjskim arcydziełem (...), z drugiej - to wielki 'szekspirowski dramat' ".

"W interpretacji Mariusza Trelińskiego 'Borys Godunow' jest współczesną opowieścią, wyrastającą z szekspirowskiej wizji, w której pierwsza zbrodnia, popełniona w celu zdobycia władzy, nieuchronnie pociąga za sobą kolejne" - przekonywał Dąbrowski. Treliński przypomniał, że w 2008 roku zrealizował Borysa Godunowa w Wilnie. "Wówczas stworzyłem go jak czysto polityczną rozprawę" - mówił.

"Teraz spojrzałem jednak na ten spektakl zupełnie inaczej. Kierunek, w którym poszedłem, jest głębszy i nie dotyczy polityki, ale człowieka. To historia o destrukcji wewnętrznej, o wyrzutach sumienia" - mówił Treliński.

Jak dodał, gdy realizował spektakl na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, przypomniał mu się fragment 'Braci Karamazow' Dostojewskiego. "Pytał tam czy można zbudować cokolwiek na krzywdzie dziecka. (...) Serce odpowiada, że nie, ale rzeczywistość jest całkiem inna" - ocenił reżyser.

W opinii Trelińskiego "Borys Godunow" to opowieść o władcy, który wyobraża sobie, że dla dobra sprawy i kraju można zabić, a potem odciąć się od tego i stworzyć imperium. "Godunow zabija dziecko by zdobyć tron, ale potem już nigdy nie zaakceptuje siebie w roli mordercy (...) Sam robaczywiejąc, czyni wokół siebie rozpad i destrukcję" - podkreślił Treliński.

Treliński zaprosił do pracy przy spektaklu kanadyjską dyrygent Keri-Lynn Wilson. W roli Borysa Godunowa obsadził Nikolaia Putilina oraz Alexeia Tanovitskiego. W spektaklu wystąpią też polscy artyści, m.in. Adam Kruszewski i Anna Lubańska. Autorem scenografii jest Boris Kudliczka. Kostiumy zaprojektowała Magdalena Musiał, choreografię opracował Tomasz Wygoda.

Oprócz "Borysa Godunowa" na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć operę "Zagłada domu Usherów" Philipa Glassa w reż. Barbary Wysockiej oraz balet Krzysztofa Pastora pt. "Kurt Weill".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Sobota
noc
21°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
25°C Sobota
wieczór
wiecej »