Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie zainauguruje nowy sezon artystyczny operą "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Premierę spektaklu zaplanowano na 30 października.
Dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej, że na inaugurację sezonu artystycznego sceny wybrał to właśnie dzieło, ponieważ " 'Borys Godunow' z jednej strony jest fundamentalnym, rosyjskim arcydziełem (...), z drugiej - to wielki 'szekspirowski dramat' ".
"W interpretacji Mariusza Trelińskiego 'Borys Godunow' jest współczesną opowieścią, wyrastającą z szekspirowskiej wizji, w której pierwsza zbrodnia, popełniona w celu zdobycia władzy, nieuchronnie pociąga za sobą kolejne" - przekonywał Dąbrowski. Treliński przypomniał, że w 2008 roku zrealizował Borysa Godunowa w Wilnie. "Wówczas stworzyłem go jak czysto polityczną rozprawę" - mówił.
"Teraz spojrzałem jednak na ten spektakl zupełnie inaczej. Kierunek, w którym poszedłem, jest głębszy i nie dotyczy polityki, ale człowieka. To historia o destrukcji wewnętrznej, o wyrzutach sumienia" - mówił Treliński.
Jak dodał, gdy realizował spektakl na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, przypomniał mu się fragment 'Braci Karamazow' Dostojewskiego. "Pytał tam czy można zbudować cokolwiek na krzywdzie dziecka. (...) Serce odpowiada, że nie, ale rzeczywistość jest całkiem inna" - ocenił reżyser.
W opinii Trelińskiego "Borys Godunow" to opowieść o władcy, który wyobraża sobie, że dla dobra sprawy i kraju można zabić, a potem odciąć się od tego i stworzyć imperium. "Godunow zabija dziecko by zdobyć tron, ale potem już nigdy nie zaakceptuje siebie w roli mordercy (...) Sam robaczywiejąc, czyni wokół siebie rozpad i destrukcję" - podkreślił Treliński.
Treliński zaprosił do pracy przy spektaklu kanadyjską dyrygent Keri-Lynn Wilson. W roli Borysa Godunowa obsadził Nikolaia Putilina oraz Alexeia Tanovitskiego. W spektaklu wystąpią też polscy artyści, m.in. Adam Kruszewski i Anna Lubańska. Autorem scenografii jest Boris Kudliczka. Kostiumy zaprojektowała Magdalena Musiał, choreografię opracował Tomasz Wygoda.
Oprócz "Borysa Godunowa" na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć operę "Zagłada domu Usherów" Philipa Glassa w reż. Barbary Wysockiej oraz balet Krzysztofa Pastora pt. "Kurt Weill".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.