Zakończenie obrad synodalnych

57 propozycji przekazali Benedyktowi XVI uczestnicy Synodu Biskupów dla Afryki. Znalazły w nich odbicie tematy podejmowane w czasie dyskusji w auli synodalnej.

M. in. jako konkretną formę walki z biedą zaproponowano utworzenie kontynentalnego funduszu solidarności zarządzanego przez Caritas. Wezwano też do zaprzestania wszelkich toczących się konfliktów i podpisania międzynarodowego traktatu regulującego kwestię handlu bronią. Zbyt swobodny dostęp do niej jest bowiem przyczyną wielu afrykańskich konfliktów.

Ojcowie synodalni domagają się też dla Afrykańczyków równego dostępu do leków i wypracowania odpowiednich szczepionek chociażby przeciwko malarii. Jako jedną z dróg zapewniających pokój Afryce wskazują dialog z islamem i religiami afrykańskimi. W tym kontekście przestrzegają przed upolitycznianiem religii. Mocny akcent został położony na konieczność wprowadzania w życie katolickiej nauki społecznej, co może być m.in. zaporą dla eksploatacji bogactw Afryki. Jednak, jak zauważa abp Henryk Hoser, nie chodzi już tylko o rabunek surowców mineralnych, ale również produktów biopochodnych.

„Tam pozyskuje się krew i krwiopochodne frakcje – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Hoser. – Tam pozyskuje się organy do przeszczepów. Tam eksperymentuje się, jeśli chodzi o zastosowanie nowych molekuł farmakologicznych. Tam również eksperymentuje się nad pewnymi metodami leczenia, których nie proponuje się społeczeństwu w krajach rozwiniętych ze względu na duże zabezpieczenia prawne, jakie w nich istnieją. To jest problem ludzi bezbronnych, którzy często sprzedają swoją krew czy zdrowe narządy po to, żeby przeżyć, a to sytuacja niesłychanie dramatyczna i powinniśmy robić wszystko, żeby takie praktyki były nie tylko niedozwolone, ale również bardzo konsekwentnie ścigane”.

Zwieńczeniem obrad synodalnych będzie niedzielna Eucharystia z Benedyktem XVI. Jednak już dziś uczestnicy Synodu podziękowali mu za szczególne zainteresowanie Czarnym Lądem. Papież spotkał się z nimi na pożegnalnym obiedzie.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFRYKA, SYNOD, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »