Episkopalni duchowni czekają

Jako prawdziwie pomocny gest wielu wiernych Kościoła episkopalnego w USA traktuje zapowiedź ogłoszenia przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej, ułatwiającej anglikanom przechodzenie na katolicyzm. Kościół episkopalny jest amerykańską gałęzią Wspólnoty Anglikańskiej.

Wielu tradycyjnie nastawionych duchownych episkopalnych, którzy nie zgadzają się na święcenia kobiet na kapłanów i biskupów oraz udział homoseksualistów w Kościele, przyznaje, że propozycja ułatwień przechodzenia na katolicyzm to coś, na co długo czekali.

Bp David Moyer z episkopalnego kościoła Dobrego Pasterza w Rosemont koło Filadelfii przyznaje, że jego wspólnota modliła się o to codziennie od dwóch lat. „Gdy usłyszałem tę wiadomość, zaniemówiłem, potem pojawiły się łzy radości” – opowiada duchowny, którego parafia weszła w spór ze zwierzchnikami w związku z brakiem zgody na liberalne zmiany w Kościele.

Ks. Aaron R. Bayles, wikariusz episkopalnej parafii z przedmieść Filadelfii, podkreśla, że zapowiadana watykańska propozycja to krok we właściwym kierunku. Kapelan Rezerwy Lotnictwa Gwardii Narodowej USA przyznaje, że wciąż ma nadzieję, iż kiedyś dojdzie do zjednoczenia anglikanów, prawosławnych i katolików.

Od roku parafia Dobrego Pasterza walczy w sądzie z episkopalną diecezją Pensylwanii, która chce odebrać wspólnocie zabytkową świątynię z 1894 roku. Wartość nieruchomości kościelnych, będących przedmiotem sporu, to około 7 mln dolarów. Od 17 lat parafia nie zgadza się na biskupią wizytację, nie odprowadza także rocznych należności na rzecz diecezji. Nadal jednak formalnie należy do struktur Kościoła episkopalnego.

Bp Moyer został pozbawiony swej funkcji, ale jest uznawany przez liczącą około 400 tys. członków Tradycyjną Wspólnotę Anglikańską , która 2 lata temu poprosiła papieża o przyjęcie tej grupy wiernych do „pełnej komunii kościelnej i sakramentalnej”.

Propozycja w zapowiadanej konstytucji apostolskiej Benedykta XVI miałaby polegać na ustanawianiu ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów, którzy zdecydowali się wstąpić do Kościoła katolickiego. Dzięki temu rozwiązaniu, byli anglikanie, będąc w łączności z Kościołem katolickim zachowaliby własną liturgię. Mówi się także o możliwości wyświęcenia żonatych byłych duchownych anglikańskich na kapłanów katolickich. Jednak nie będzie możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn na biskupów.

To jest właśnie powodem zmartwienia bp. Moyera, ojca trojga dzieci. Dlatego z niecierpliwością czeka na nowe szczegóły na temat konstytucji apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANGLIKANIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Niedziela
rano
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
wiecej »