W grodzieńskiej katedrze św. Franciszka Ksawerego 4 grudnia b.r. uroczystą Mszą uczczono 430. rocznicę śmierci Stefana Batorego, jednego z najwybitniejszych władców Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Król ten odszedł do wieczności 12 grudnia 1586 r. w Grodnie.
Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i miejscowych władz, miłośnicy historii i tradycji oraz liczni mieszkańcy miasta i goście z zagranicy.
Mszy św. z udziałem asysty husarskiej przewodniczył biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. W kazaniu przybliżył postać króla Stefana Batorego zaznaczając, że jest on szczególnie drogi Grodnianom, gdyż życie tego wybitnego monarchy jest nierozerwalnie związane z tym pięknym miastem nad Niemnem.
„Wspominamy i zanosimy do Pana Boga nasze modlitwy za człowieka, który nie tylko zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej, ale z racji swego pochodzenia oraz dzięki mądrej, dalekowzrocznej polityce, jaką prowadził, stał się symbolem historycznej wspólnoty losów różnych państw i narodów naszego kontynentu” – dodał bp Kaszkiewicz.
Hierarcha apelował, aby ta podniosła uroczystość przyczyniła się do jeszcze większego pokoju i zgody między narodami, aby wspólnie budować przyjazne relacje przez umiejętne prowadzenie dialogu.
Mimo tego, że minęło już kilka stuleci od śmierci Stefana Batorego, jego ślady są widoczne także dzisiaj w Grodnie. Jedna z ulic jest nazwana jego imieniem, a zabytkowa świątynia w centrum miasta, obecna katedra grodzieńska, została ufundowana przez tego króla Polski.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.