Św. Maksymilian patronem przedsiębiorców?

Do Watykanu trafiła petycja w tej sprawie.

Czy zakonnik, który nie miał nic własnego, i dobrowolnie zgłosił się na śmierć głodową w zamian za innego więźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym, jest dobrym wzorem i orędownikiem dla biznesmenów? Tak uważa grupa polskich przedsiębiorców, którzy starają się o ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem przedsiębiorców. Petycję w tej sprawie, podpisaną przez 1269 osób, przekazał 22 grudnia w Watykanie inicjator akcji Maciej Gnyszka.

Petycję przyjął ks. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, który – jak relacjonuje Gnyszka w rozmowie z KAI – obiecał niezwłocznie przekazać ją Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Maciej Gnyszka, przedsiębiorca i doradca biznesowy, razem z innym przedsiębiorcą – Szymonem Pawlicą, starają się o ogłoszenie św. Maksymiliana patronem przedsiębiorców i startupów, czyli początkujących firm. Uważają, że franciszkanin doskonale nadaje się od tej roli. „Męczeńska śmierć św. Maksymiliana w Auschwitz była perłą w koronie jego życia, ale warto pamiętać nie tylko o tej perle, ale również o całej koronie” – argumentuje Gnyszka. Św. Maksymilian był człowiekiem wielu talentów, a swoje zdolności wykorzystywał z niespotykaną pomysłowością, determinacją i charyzmą. „Kiedy postanowił założyć radio, wykorzystał najnowocześniejsze urządzenia, a jego radiostacja wkrótce obejmowała zasięgiem cały kraj. W latach 30. XX wieku myślał o założeniu telewizji. Kiedy założył Niepokalanów, po kilku latach był tam największy klasztor katolicki na świecie. Gazety, które wydawał, ukazywały się w nakładach, o jakich dzisiejsi wydawcy mogą tylko pomarzyć” – wylicza Gnyszka. Podkreśla też, że św. Maksymilian może być wzorem tego, jak łączyć pracę z głęboką duchowością i modlitwą.

Gryszka i Pawlica założyli stronę www.startupnamaxa.pl (angielska wersja: startupwithmax.com), która przybliża postać św. Maksymiliana i ideę patronatu. Na stronie można podpisać petycję. Na razie zrobiło to 1269 – znanych i mniej znanych ludzi biznesu, a także sympatyków akcji.

Zebrali również pieniądze na nakręcenie animowanego filmu o św. Maksymilianie. Film w styczniu będzie miał premierę na You Tube.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »