Gromadzenie wiedzy, materiałów, eksponatów, literatury oraz przepływ informacji związanych z pustyniami - to główne zadania Centrum Informacji o Pustynnych Rejonach Świata, które we wtorek zainaugurowało swoją działalność.
"Placówka z jednej strony ma gromadzić materiały i je eksponować. Z drugiej jednak strony jej zadaniem jest edukacja międzykulturowa adresowana do środowiska lokalnego - zwłaszcza do dzieci i młodzieży - ale także do tych, którzy przybywają na Pustynię Błędowską i chcą ją lepiej poznać.
Na przykład do tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak ona wygląda o innych porach roku niż ta, w której oni ją widzieli" - powiedział Marian Pajdak, prezes Stowarzyszenia Polska Sahara, które jest inicjatorem powołania centrum. Uroczysta inauguracja centrum odbyła się w Domu Kultury Papiernik w Kluczach, ale na co dzień będzie się ono mieścić na poddaszu siedziby Agencji Rozwoju Regionu Kluczewskiego.
"Inaugurujemy jego działalność w Domu Kultury Papiernik dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach i tu przez dwa tygodnie będzie można zobaczyć wystawę 'Łączą nas pustynie'. Potem przeniesiemy ją do stałej siedziby" - zapowiedział Pajdak.
Centrum rozpoczęło swoją działalność od zorganizowania wystawy "Łączą nas pustynie". Jak powiedział PAP Pajdak przed jej otwarciem, na ekspozycji można zobaczyć to, co łączy region z innymi pustynnymi regionami świata, głównie saharyjskimi. "Można zobaczyć na obrazach Saharę, eksponujemy rękodzieła codziennego użytku ludów krajów subsaharyjskich. Warto też zobaczyć batiki wykonane przez dzieci i młodzież w Domu Kultury w Kluczach" - wyliczał Pajdak.
Zorganizowano również sesję popularnonaukową, pod tym samym, co wystawa tytułem.
Stowarzyszenie Polska Sahara działa aktywnie od 2004 r. Jego celem jest promowanie Pustyni Błędowskiej i jej okolic, promocja świadomości ekologicznej, działania na rzecz ochrony środowiska, ratowanie walorów kultury. Stowarzyszenie ma lobbować na rzecz świadomego i celowego wykorzystania wszelkich walorów pustyni dla rozwoju turystyki, inspirować prace naukowe oraz popularyzatorskie.
Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Śląska i Małopolski, powstała kilka wieków temu w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców. Prowadzono wycinkę lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, a poziom wód gruntowych na tym terenie opadł do tego stopnia, że zahamowało to rozwój roślin. Obszar pustyni jest "przecięty" na część północną i południową przez rzekę Białą Przemszę.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.