Jakie zawody będą poszukiwane?

Na zlecenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej powstał raport z ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów 2017”. Pokazuje on, w jakich zawodach brakuje rąk do pracy, a w jakich trudno będzie znaleźć zatrudnienie.

Według badania najbardziej brakuje kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. W tych zawodach przedsiębiorcom najtrudniej znaleźć dobrze przygotowanych do pracy pracowników. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się też spawacze, pielęgniarki i księgowi. Pracodawcom trudno znaleźć też krawców, kucharzy czy fryzjerów. Poszukiwani są też piekarze, cieśle, murarze, mechanicy i pracownicy ds. finansowych.

Na przeciwnym biegunie znajdują się ekonomiści i pedagodzy. Problemy ze znalezieniem pracy będą mieli też pracownicy biur podróży, specjaliści technologii żywienia czy nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących. Poszukiwani nie są też filozofowie, historycy czy specjaliści administracji publicznej.

Porównanie tegorocznych wyników z wynikami za rok ubiegły pokazuje, że spadła liczba deficytowych zawodów, czyli takich, w których trudno znaleźć pracę. To zaledwie 4 proc. wszystkich wyszczególnionych w badaniu zawodów. Rośnie za to liczba zawodów deficytowych, czyli takich, w których potencjalnych miejsc pracy jest więcej niż osób nim zainteresowanych. Stanowią one 14 proc. wszystkich wyszczególnionych zawodów. W pozostałych profesjach (ponad 80 proc. wyszczególnionych) panuje względna równowaga między poszukującymi i oferującymi pracę.

W porównaniu do zeszłorocznego badania znacząco wzrosły braki wśród kierowców ciężarówek i krawców. Za to w wypadku zawodów deficytowych, we wszystkich kategoriach spada różnica między liczbą osób poszukujących pracy, a liczbą dla nich ofert. Badanie potwierdza też fakt, że polski rynek pracy staje się rynkiem pracownika. To pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem specjalisty na określone stanowiska. Powodem tego zjawiska są już nie tylko braki w wykształceniu potencjalnych pracowników, ale również warunki pracy i płacy oferowane w poszczególnych zawodach. Może to znacząco wpłynąć właśnie na polepszenie tych warunków.

Badanie „Barometr zawodów 2017” zostało zrealizowane przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Raport jest dostępny na stronie: barometrzawodow.pl

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  01.02.2017 06:54
  A informatycy i inzynierowie??
 • nika
  01.02.2017 08:44
  Zdecydowana większość prawdziwych fachowców w zawodach "manualnych" jeśli nie jest w wieku podeszłym, to pracuje u zagranicznych pracodawców, bo tam się bardziej opłaca... Ot i wszystko. Zaskoczył mnie brak księgowych przy nadmiarze ekonomistów. A przy okazji - zna ktoś dobrego zegarmistrza na Śląsku? Szukam... (to nie żart)
 • Gość
  01.02.2017 12:55
  Nie wmawiajcie mi ze brakuje piekarzy. Piekarzy jest masa jednak jak maja tyrac nockami w polsce za czesto najnizsza krajowa albo 50 zl za dzien to co sie dziwic ? Zachlanosc polskich Pracodawcow sama dobrowadzila do tego ze pracownikow nie ma. Bo jak ma zarabiac 1300 zl to woli za granice jechac robic to samo za 2500 euro. Jestem Piekarzem. Z doswiadczeniem robię niedlugo papiery mistrzowskie i tyle mnie polski tyran widzial :)
 • Berebełka
  08.05.2017 11:41
  Mój mąż od lat wyjeżdża za chelbem. Ostatnio trafil na świetną firmę (chyba wymodliłam) Ensila Group, z którą wyjeżdża do Belgii jako płytkarz. Jestem spokojna, bo wiem wszystko o firmie i nie mam co się stresować, że jedzie w ciemno.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »