Ojciec Święty wraz ze swymi najbliższymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rozpoczyna dziś rekolekcje wielkopostne. Tradycyjnie w tym pontyfikacie odbywają się one poza Watykanem, w leżącym nad jeziorem Albano malowniczym miasteczku Ariccia.
Uczestnicy ćwiczeń duchowych pojadą tam po południu razem z Papieżem autobusem. Głównym tematem rozważań jest męka Chrystusa według Ewangelii św. Mateusza - mówi papieski rekolekcjonista, włoski franciszkanin o. Giulio Michelini.
„Ewangelia Mateusza jest Ewangelią Kościoła, tzn. tą, która najbardziej podkreśla osobę Piotra. Jest to jedyna Ewangelia w której pada i to dwukrotnie słowo ekklesia, czyli Kościół, a zarazem ta, w której najczęściej mówi się o Piotrze. Wydawało mi się więc czymś pięknym stanąć przed współczesnym Piotrem i rozmawiać z nim o tej «eklezjastycznej Ewangelii» Kościoła – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Michelini. – Warto też pamiętać, że jest to Ewangelia miłosierdzia. Greckie słowo éleos, czyli miłosierdzie, pada w niej najczęściej w porównaniu z pozostałymi Ewangeliami. Nawet jeśli przypowieści o miłosiernym Samarytaninie czy zagubionej owcy są u Łukasza, to Mateusz kładzie nacisk na temat miłosierdzia. I Papież utożsamia się z tym spojrzeniem Jezusa powołującego Piotra, ponieważ został powołany: Pan okazał mu miłosierdzie”.
Program rekolekcji przewiduje codziennie Mszę, dwie medytacje, nieszpory i adorację Najświętszego Sakramentu. Ćwiczenia duchowne zakończą się 10 marca.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.