O szczególne zainteresowanie się losem osób bezdomnych i podjęcie niezbędnych działań umożliwiających im przetrwanie zimy zaapelował do ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, a także prezydentów miast, burmistrzów i wójtów rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.
Kochanowski zaapelował do Millera "o szczególne uwrażliwienie podległych służb i organów administracji terenowej" na zainteresowanie się losem osób bezdomnych. Jak podkreślił, media co roku donoszą o śmiertelnych wypadkach wskutek wychłodzenia organizmu. "Problem ten wymaga szczególnego zainteresowania i troski władz publicznych" - zaznaczył.
Rzecznik zaapelował również do mieszkańców miast i wsi o zainteresowanie. "Bardzo liczę na serce i wrażliwość, i apeluję do wszystkich mieszkańców miast i wsi o zainteresowanie i odpowiednie reagowanie na sytuację, gdy osoby bezdomne bezwzględnie wymagają pomocy dla ratowania zdrowia i życia" - napisał.
Wiele urzędów miejskich i gminnych na swoich stronach internetowych informuje o podjętych już działaniach, by pomóc osobom bezdomnym. Na stronie internetowej urzędu miasta we Wrocławiu czytamy o rozpoczętej w październiku akcji pomocy bezdomnym, organizowanej przez strażników miejskich i pracowników ośrodków pomocy społecznej. Wspólne patrole odwiedzają miejsca, w których najczęściej bezdomni szukają schronienia. Osoby potrzebujące są informowane o wolnych miejscach w noclegowniach, schroniskach, punktach wydawania ciepłych posiłków.
Również urząd miejski w Krakowie organizuje podobną pomoc dla bezdomnych. Jak poinformowano na stronie internetowej, krakowscy strażnicy miejscy wraz z pracownikami ośrodka pomocy społecznej już rozpoczęli działania.
Na stronie internetowej urzędu w Gdańsku zaapelowano do mieszkańców o zgłaszanie informacji o osobach bezdomnych przebywających np. na klatkach schodowych, w piwnicach i w innych miejscach. "Każdy sygnał jest bardzo cenny. Dzięki takim informacjom można uratować ludzkie życie" - napisano w komunikacie.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.