Z apelem o udział w Europejskim Spotkaniu Młodych zwrócił się do młodzieży metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w liście odczytanym w niedzielę we wszystkich kościołach diecezji. Poznań będzie gospodarzem 32. Europejskiego Spotkania Młodych od 29 grudnia 2009 roku do 2 stycznia 2010 roku.
"Jeszcze raz zapraszam do uczestnictwa w tym spotkaniu młodzież z całej naszej archidiecezji. A chociaż bracia z Taize bardzo akcentują konieczność zachowania jak najskromniejszej formy, to jednak zakwaterowanie tysięcy młodych ludzi jest ogromnym wyzwaniem, jakie staje przed nami oraz braćmi, którzy pomagają nam przygotować to porywające wydarzenie" - napisał w liście abp. Gądecki.
W liście arcybiskup przypomina młodym, że to właśnie oni wysunęli pomysł zorganizowania spotkania w Poznaniu. Podkreśla też, że wydarzenie przygotowywane przez braci z Taize ma pomóc doświadczyć, jak bardzo spotkanie z Chrystusem zmienia podejście człowieka do życia, wprowadzając pokój Boży.
"Chcemy głębiej poznawać Słowo Boże oraz żyć nim w radości i prostocie serca" - powiedział abp Gądecki określając cel spotkania młodych w Poznaniu. Przypominając historię wspólnoty ekumenicznej w Taize abp Gądecki zwrócił uwagę na ideę jedności chrześcijan.
"Jednym z najgłębszych pragnień przeora Taize była jedność chrześcijan, a podział chrześcijan był dla niego źródłem prawdziwego bólu. Brat Roger był człowiekiem komunii i źle znosił wszelkie formy antagonizmów i rywalizacji między ludźmi i wspólnotami" - zaznaczył abp Gądecki.
Organizatorzy 32. Europejskiego Spotkania Młodych spodziewają się około 30 tys. osób. Połowę uczestników będą stanowić pielgrzymi z zagranicy.
Miejscem głównych spotkań modlitewnych, od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 roku, będzie teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkania modlitewne będą się też odbywały w parafiach w Poznaniu i w okolicznych miejscowościach.
W ubiegłorocznym, brukselskim spotkaniu młodych wzięło udział 40 tys. osób, w tym ponad 9 tys. Polaków.
Europejskie Spotkania Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel wspólnoty z Taize, zamordowany w 2005 roku brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej.
Doroczne spotkania odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.