Władze argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista (Tierra del Fuego) udzieliły w poniedziałek ślubu parze gejowskich aktywistów, którzy stali się tym samym pierwszym homoseksualnym małżeństwem w Ameryce Łacińskiej.
Jednopłciowe małżeństwo stanowi wyraz "postępu w dziedzinie praw człowieka i inkluzji społecznej, jesteśmy więc dumni, że doszło do tego u nas" - powiedziała Fabiana Rios, gubernator położonej na południowym krańcu Argentyny prowincji.
41-letni Jose Maria Di Bello oraz 39-letni Alex Freyre wcześniej bezskutecznie starali się o ślub w Buenos Aires. Urząd cywilny w stolicy Ziemi Ognistej Ushuaii także początkowo odrzucił ich wniosek, lecz gubernator na drodze specjalnego dekretu zezwoliła na ceremonię.
Jak komentuje agencja Associated Press, władze poszczególnych argentyńskich miast i regionów mają dużą dowolność w decydowaniu, czy zaakceptować homoseksualne małżeństwo. Wprawdzie tamtejszy kodeks cywilny precyzuje, że małżeństwo to związek między mężczyzna a kobietą, lecz już w konstytucji takiej definicji brak.
W przyszłym roku wiążącą interpretajcę w tej sprawie wydać ma Sąd Najwyższy, który rozpatruje obecnie szereg skarg złożonych przez pary homoseksualne, którym odmówiono ślubu.
Jednopłciowe związki cywilne zostały zalegalizowane m.in. w Urugwaju, niektórych prowincjach Meksyku i Brazylii oraz w Buenos Aires. Związki te nie cieszą się jednak takimi samymi prawami, jakie przysługują małżeństwom. Pełnoprawne małżeństwa homoseksualne są legalne jedynie w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie, Norwegii, RPA, Szwecji i kilku stanach USA - wylicza AP.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.