Z uznaniem episkopatu Stanów Zjednoczonych spotkał się projekt podwojenia w szkołach katolickich liczby uczniów pochodzących z rodzin hiszpańskojęzycznych.
Wprawdzie imigrantów z krajów Ameryki Łacińskiej w USA stale przybywa, a w większości są oni katolikami. Mimo to jednak liczba Latynosów w tamtejszych szkołach katolickich od 15 lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Jest ich obecnie 290 tys., co stanowi tylko 3 proc. uczniów. Przy tym w szkołach tych jest wiele wolnych miejsc, co utrudnia utrzymanie katolickich placówek oświatowych i wiele z nich zostało zamkniętych. W roku szkolnym 2007/2008 było tam 691 tys. wolnych miejsc, z czego ponad jedna trzecia w 13 stanach, w których latynoamerykańskich imigrantów jest najwięcej lub są grupą najszybciej wzrastającą. Dane te przytoczono w raporcie specjalnego zespołu zajmującego się promocją udziału Latynosów w szkolnictwie katolickim (Notre Dame Task Force on the Participation of Latino Children and Families in Catholic Schools).
Autorzy raportu proponują podwojenie w szkołach katolickich liczby dzieci z rodzin latynoamerykańskich, tak by stanowiły 6 proc. wszystkich uczniów. Z czasem, do 2020 r., można by doprowadzić do tego, by było ich tam ponad 1 mln. Rodzinom pochodzącym z Ameryki Łacińskiej trzeba by zapewnić pomoc finansową, bo nie zawsze stać je na wysokie opłaty szkolne. Są też zrażone brakiem w tych placówkach personelu znającego język hiszpański. W ogóle ich dzieci mają na ogół niskie wykształcenie i tylko 16 proc. z nich jest przygotowanych do studiów w college’u. Inicjatywę podwojenia liczby Latynosów w szkołach katolickich poparł bp Thomas Curry, stojący na czele komisji episkopatu USA ds. edukacji.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.