W klasztorze na Świętym Krzyżu k. Kielc powołano w piątek grupę koordynująco – programową obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W jej skład weszli przedstawiciele samorządów wojewódzkich powiatowych i gminnych oraz instytucji kultury, nauki z regionu świętokrzyskiego.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego gościli w piątek przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych i gminnych regionu świętokrzyskiego. Ustalono, że głównym punktem programu obchodów będzie Tydzień Jagielloński, zorganizowany w dniach 16 – 23 maja pod wspólnym hasłem "Moc przed bitwą".
Rozpocznie go V Jarmark Świętokrzyski. Zasadniczym punktem imprezy będzie rekonstrukcja pielgrzymki Władysława Jagiełły na Święty Krzyż. Towarzyszyć jej będą pokazy życia w średniowieczu, występy artystyczne i kiermasz rękodzieła artystycznego. Na zakończenie Tygodnia Jagiellońskiego w świętokrzyskim sanktuarium wystąpi z koncertem Filharmonia Świętokrzyska.
Na czele grupy odpowiedzialnej za obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem stanął Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury Sportu i Turystyki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, a sekretarzem wybrano o. Łukasza Korczaka OMI. Grupa ta, spotka się w najbliższy czwartek, aby opracować koncepcję programu i zastanowić się nad budżetem imprezy – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI z klasztoru na Świętym Krzyżu.
Honorowy patronat nad „Tygodniem Jagiellońskim” objęli: ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz oraz prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Ryszard Szmydki OMI. Do honorowego patronatu zaproszeni zostali także biskupi Ziemi Świętokrzyskiej - ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan oraz ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.